| wannabe a întrebat:

Din ce cauza cateodata pocneste televizorul sau monitorul?

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

In asemenea situatii de obicei scoate zgomot carcasa. La oprire daca carcasa e calda, racindu-se se contracta si isi schimba putin pozitia, iar la pornire are loc fenomenul invers. In unele situatii (cand e umezeala multa ) pot aparea descarcari de inalta tensiune ( cei 27000 volti de pe anodul tubului cinescop )dar acest lucru nu se poate intampla de multe ori intrucat apar alte probleme.

| cretzufinish a răspuns:

Din cauza variatiei de temperatura sau diferentei dintre temp aparatului si temp mediului ambiant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Logic, pocnesc pentru ca in timpul functionarii interiorul carcasei se incalzeste si se dilata iar cand se raceste materialul revine la forma initiala si de asta se aud anumite pocnituriwinkingwinkingwinking

| ....... a răspuns:

Ma plimb cu amica mea, toate coridoarele,.big grin