| dulshe a întrebat:

Din ce cauza s-a produs gripa porceasca?

8 răspunsuri:
| dulshe explică:

La noi in romania exista vreun caz(Adica vreo persoana) care sa aiba acest virus?

| dEutSa_8892 a răspuns:

Din cauza porcilor [ ca animale, ca daca ma refer la baieti, ca fiind porci pan` acu ar trebui sa fi murit deja rolling eyes ]

Sunt niste virusi care porcii ii au in corp, din cauza alimentatiei...resturilor de mankre.

| dEutSa_8892 a răspuns:

La noi in romania nu, dar in mexic, au murit si oameni

| dEutSa_8892 a răspuns:

Ce n`as da ca si unii baieti, sa aiba boala asta... dabea imi pot da seama mai usor care e porc sau nuhee hee

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Cica virusul gripei porcine ar fi suferit niste mutatii si acum se transmite si la om.In curand va suferii alta mutatie(asa spun la TV) si se va combina cu virusul aviar si va deveni foarte periculos.

| GreenSky a răspuns:

De la un pusti din mexic care traia la o ferma de porci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gripa pe care oamenii o pot lua, este diferita in fiecare an (sau sezon), de aceea nu exista un vaccin universal, ci in fiecare an este realizat un nou vaccin.
Cauza acestei varietati infinite de virusi de gripa, este aceea ca: virusul de gripa cu transmitere la om este o combinatie dintre virusul intalnit la porcine, si cel intalnit la gaini (in majoritatea cazurilor), sau alte animale domestice (mai rar).
De obicei cei doi virusi cand se combina genereaza un virus cu o manifestare predictibila, insa din cand in cand, unul din cei doi virusi sufera mutatii (acesta este un proces natural), iar rezultatul poate fi fie un virus inofensiv fata de om, fie normal, fie foarte periculos (cazul gripei spaniole).

| OLECH a răspuns:

Multe din boliile existente astazi sunt creeate de specialisti in laboratoarele americane, ei vor sa micsoreze numarul oameniilor pentru a-i conduce