| zinalk a întrebat:

Din ce e formata unitatea centrala a computerului in interior?

1 răspuns:
| litlledolleioanna a răspuns:

UCC – Unitatea de Comandă şi Control care are rolul de a controla activitatea
tuturor dispozitivelor fizice ale calculatorului de a decodifica şi de a executa
instrucţiuni;
cu UAL – Unitatea Aritmetico - Logică care execută operaţiile elementare aritmetice
şi logice;
cu Coprocesorul matematic – care execută operaţiile de calcul complexe (ex.:
radicali, funcţii trigonometrice etc.);
cu Regiştri – sunt zone de stocare temporară a informaţiei încorporate în
microprocesor care pot fi citite şi scrise rapid;
cu Ceasul intern – este un cristal de cuartz care vibrează la aplicarea unei tensiuni
electrice; frecvenţa ceasului este exprimată în cicluri/secundă = Hertz (Hz) şi este
o măsură a performanţei procesorului.