| Lavinia20 a întrebat:

Doamna profesoara de romana. ne-a zis ca maine o sa facem o dezbatere pe tema"La scoala unforma este obligatorie" adica sa venim obligat imbracati in uniforme
si as vrea niste argumente pro acestei teme. si nu am nici o idee.
ma puteti ajuta va rog?big grin

4 răspunsuri:
| Ale_8242 a răspuns:

Este bine sa se poarte uniforma in scoala pentru ca cei care au o situatie materiala mai proasta sa nu se simta prost daca ceilalti se imbraca in haine scumpe, de firma. Cu uniforma o sa fie toti la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Uite nişte argumente în favoarea purtării uniformei.
1. Elevii, şi mai ales elevele (!) nu vor mai avea preocuparea cu ce să se îmbrace ca să-i facă praf pe ceilalţi, iar timpul câştigat îl pot dedica învăţării.
2. Hainele de stradă ar fi mai protejate, de ce să le uzezi pe băncile şcolii. Trebuie să ai o îmbrăcăminte specială pentru "locul de muncă".
3. Şi medicii poartă halate albe, magistraţii poartă robe etc. şi nu cred că sunt sau se simt comunişti.
4. Mai demult (înainte de perioada comunistă) uniformele difereau de la o şcoală la alta şi erau o mândrie pentru elevi, era o întrecere între ei să apere uniforma şi insigna şcolii, cum se mai vede acum numai prin filmele americane.

Te invit pe site-ul lecturirecenzate.ro O să-ţi placă!

| florin9999 a răspuns:

Pai una din ele ar putea fii faptul ca daca fiecare elevi ai unei scoli ar purta uniforma asa s-ar putea stii mai bine de la ce scoala e fiecare si s-ar deosebii unii de altii.Alt motiv nu stiu, mie sincer purtatul uniformei obligatoriu mi se pare un aspect comunist.