| contunustiucare a întrebat:

Doresc sa adresez o intrebare utilizatorilor cu un intelect superior care sa fie apti si in cauza sa raspunda unei intrebari cu prvire la adolescenta, viata, succes. Banuiesc, ca toata lumea a avut vise la varsta de 14 ani. unii doreau faima, altii succes in cariera, insa eu privind in jur sunt oarecum nesigur. Nu stiu daca sa aleg sa am succes in viata, o cariera de succes care sa-mi aduca multi bani sau sa am o viata normala si o oarecare multumire sufleteasca.[ Am prea multe de zis si de intrebat si nu stiu cum sa formulez in asa fel incat sa se inteleaga ceea ce vreau sa spun ] Problema sta in felul urmator: : Am de ales : Sa plec in Londra si sa-mi cladesc o cariera sau sa raman cu familia(tata, matusile.s.a.) si prietenii mei. Initial am vrut sa intreb care ar fi fost lucrurile pe care a-ti fi vrut sa nu le ratati la 14 ani, la varsta adolescentei. Sunt confuz. Nu stiu ce sa fac. Ma aflu intr-o situatie dificila. Ma uit in jur. la parintii mei si ii vad cum se straduiesc sa mi daruiasca tot ce-i mai bun si ma intreb "oare eu vreau sa fiu asa? ". In concluzie intrebarea mea este: Ai fi ratat o oportunitate ca asta?

3 răspunsuri:
| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Pleaca, nu mai sta. Eu stau intr-o tara straina de 12 ani, iar acum ca trebuie sa dau la facultate ma lupt cu parintii mei sa nu ma duca in Romania sa invat acolo fiindca stiu ca nu ma va astepta nimic bun. Poate doar odata in viata vei avea aceasta sansa, nu ii da cu piciorul la o sansa ca asta. Iti vei cladii un viitor, iar daca felul tau de a fi nu se va schimba din cauzei ca dai de o viata mai buna, iti vei gasi si linistea sufleteasca! Fii tare, chiar daca vei fi departe de ai tai, dar vei invata sa traiesti singur, te vei descurca in viata (nu ca altii care stau cu mama si tata pana la 30 de ani si cand trebuie sa se independizeze se lovesc cu capul de pereti!), iar totul va veni de la sine. Mult succes!

| Madut21 a răspuns:

Nu. As pleca. La inceput nu mi-ar fi usor dar stiu ca acolo imi va fi mult mai bine decat in Romania. E alta viata in strainatate mai ales in Londra, daca nu pleci acum pleci peste cativa ani de acasa la facultate. Pleaca! Viitorul '' eu '' iti va multumi big grin

| Ionutzu0077 a răspuns:

Uite ce as fi facut eu de exemplu in primul rand nu as fi ratat o asa ocazie dar m-as fi gandit si la anii care trec fara ca eu sa fi facut ceva, la varsta de 14 ani inca esti un copil care trebuie sa se distreze sa copilareasca nu iti trebuie de la varsta asta sa iei asemenea decizii tiai distruge cu totul adolescenta care e cea mai frumoasa dupa anii de copilarie si ar fi o responsabilitate mare! Stii cum se spune anii trecuti nu se pot intoarce niciodata! Oricat ai vrea pe la 20-30 de ani sa mai fii cum ai fost in adolescenta nu ai sa mai poti atunci vin alte responsabilitati, bine este distractie si la acei ani dar mai puti intrevine munca si altele acum e perioada critica cand poti abuza la maxim de distractie cand descoperi lucruri cu totul noi... Deci sfatul meu este gandeste de doua ori inainte sa faci ceva care mai tarziu sa regretiwinking Sper ca iti sunt de folos sfaturile mele. Bafta!