| EuCaAsaSpunEu a întrebat:

Ma adresez celor care au varsta cuprinsa inte 13 si 18 ani si care stiu despre ce vorbes.
Chiar asa de urata e viata sau e doar varsta?

15 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall. Nu. La aceasta varsta, viata este cea mai frumoasa. Gandeste-te, dupa aceasta varsta. La 30- 40= ani. Plangi. Viata este foarte dura si foarte grea. Indiferent ce faci, te rogi la Dumnezeu, sa te ajute, sa o duci mai bine. Deci: Bucurate de acesti ani, ca nu se mai intorc, si fac parte din viata ta. Pa

| Luori a răspuns:

Nu; viata poate fi altfel, dar nu urata. Este normal ca la aceasta varsta, de la cea mai mica neintelegere, cearta, suparare sa crezi ca-ti cade cerul in cap. Acum abia incepi sa cunosti viata, abia acum incepi sa iesi de sub cochilie. Anii acestia sunt dificili, de aceea este bine sa iti tii prietenii aproape, dar mai ales familia. Acum ai nevoie de ei, sa nu te lase sa te pierzi.

Chiar daca te-ai dat cu capul de un zid, si acesta nu a cazut la pamant, nici macar nu s-a crapat, ba chiar te-a doborat, ghici ce! Nu s-a terminat aici, nu-i capat de lume; te ridici si inveti sa-l sari. Acum incepi sa fii un om in lumea reala, de aceea este greu, dar n-ai de ales decat sa incerci, sa inveti.
Timpul va trece, si cand te vei uita inapoi, vei zambi acestei perioade, daca vei trece cu bine de ea.

| Mjdolhfi a răspuns:

E doar varsta.Viata nu e urata, insa mai apar si lucruri rele.Depinde si cum o vezi tu. Bucura'te de anii astia ca nu te mai intalnesti cu ei.

| Biia a răspuns:

De multe ori mi s`a int` sa zic` ca` viata` e ff` urata, dar de cele mai multe ori, m`am inselat! E o chestie a varsteii, si dk` deja esti` trkt` de varsta asta sa zicem, poti zice ca` viata` are si ea partiile ei bune, si partile ei rele.
Cel mai important este sa stam cu` kpul` sus si fikre` invrangere sa o luam ca` pe un nou inceput.
Vaitsaa` e frumoasa.de aia ne-a dat`o D`zeu. Nsh` cat` o meritam, dar trebuie sa ne bukuram` din plin de ea, cu bune si rele.
Take care!kiss

| Monna a răspuns:

Eu cred ca e varsta.
Si eu uneori am depresii. si ma gandesc de ce sunt numai nori pe strada mea. dar trece.

| Kira9747 a răspuns:

Nu neaparat, trebuie sa fii optimisc/a in ceea ce priveste viata.Sunt lucruri care se intampla cu un anumit scop si tot ceea ce putem face este sa trecem peste ele, uitandu-ne inainte.
gaseste un mod sa te relaxezi, de exemplu deseneaza, daca ai talent, asculta muzica, nu trebuie sa fie un mod violent de liniste, ba chiar din contra.Lucrurile rele nu se termina aici, vor continua si trebuie s ale infruntam, sa nu ne dam batutiwinking

| spaikizz a răspuns:

Nu e urata viata! Asta e doar asa, o chestie a varstei. Nu mi se pare ca toata lumea trebuie sa respecte regula asta ca in adolescenta sa fie trist si melancolic. E normal sa treci prin astfel de stari, dar nu mereu. Si eu trec...cred ca toata lumea o face. Important e sa te gandesti ca e doar o etapa inermediara, care te duce carte o femeie/barbat puternic/a. Iti urez succes si sa nu uiti ca e bine sa ai prietenii si cel mai important e saramai aproape de familia ta.:X:X:*

| simonna a răspuns:

Pe lume nu e nimic urat nici viata, nici varsta, perioada data de tine e cea mai frumoasa cand: cunosti, intalnesti, iubesti, suferi.Nu ai nici un motiv sa te plangi de varsta asta adica cand o sa ai 40 de ai si o sa-ti taie Boc salariul si tu o sa te gandesti ce le pui copiilor pe masa si cu ce ii trimiti la scoala nu cred ca o sa mai gandesti asa.Deci BE HAPPY, DON'T WORRY.

| Bya132 a răspuns:

Probabil oamenii din jurul tău nu te apreciaza indeajuns. Între anii pe care cred ca ii ai tu, respectiv 13, 18 ani, este foarte necesar sa îţi iubeşti viata. O să ajungi la maturitate, atunci va fi greu, vei plânge dupa anii aceştia, iti vor lipsii, crede'mă.

| cισcσℓαтαﺕαєяαтα a răspuns:

Categoric varsta.happy
Ne atasam prea mult de anumite persoane, pe care de altfel nici macar nu ajungem sa le cunoastem asa bine. Dar, chiar daca exista riscuri, aceasta perioada este cea mai frumoasalove struck. Nu trebuie ratata!winking Nu ne mai intalnim cu ea.happy Trebuie sa iubim din tot sufletul, sa tipamlove struck, sa plangem, sa certam, dar sa stim cand sa ne oprim.winking Sper ca ai inteles ce am vrut sa scot in evidenta.
big hug Bafta!

| anonimeea a răspuns:

Probabil cei din jur o fac sa para urata. insa viata e frumoasa doar trebuie sa ai grija ce persoane ti langa tine.

| Cineva12345 a răspuns:

Viata este exact cum ti`o faci, frumoasa sau urata! E varsta in care ne dezvoltam mintal, dar si fizic. happy

| Ioana_5955 a răspuns:

Daca nu stii sa te bucuri de ea si sa traiesti fiecare moment, poate. Oricum viata trebuie sa fie frumoasa mai ales in adolescenta happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata nu e urata si merita traita din plin. Trebuie sa fii optimist. Perioada adolescentei e cea mai dificila in care treci prin diferite schimbari comportamentale si totul ti se pare prea greu. Insa important e sa vezi partea buna a lucrurilor si sa te bucuri de acesti ani care sunt cei mai frumosi si cu care nu te mai intalnesti niciodata. In adolescenta traiesti prima iubire, primul sarut, poate primele responsabilitati, in adolescenta te formezi ca om, se formeaza adultul de mai tarziu.

| EuCaAsaSpunEu explică:

Bai lumeee.

Eu imi traiesc viata din plin dar am ajuns la gandul ca toata fericirea are un pret pe masura. Si uneori cand ma simt asa de bine... mai tarziu dau urmatoare zi ceva, orice ar fi, strica absolut tot.