| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu e real sau nu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu merge o relatie. EU am 30 de ani, ea 15. Fac dracu puscarie.

51 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Foarte real, nu il vezi?

| anonim_4396 explică (pentru whatevernvm):

Oooh! laughing

| whatevernvm a răspuns:

Stop, pls

| untu a răspuns:

Da este real, doar daca ai credinta! Nu-L vedem dar pot simti si obesrva cu se rezolva lucrurile si problemele fiecaruia!

| Clorox a răspuns:

Nu intreba asta aici, tu esti singurul care stie daca e real sau nu. Parerea altora nu conteaza, esti liber sa crezi ce vrei.

| DenisaNicoletaG a răspuns:

Este real, simt ca ma iubeste.
Imi doresc ceva, el ma ajuta mereu.
AM incredere ca ma ajuta mereu happy

| CleanHeart a răspuns:

Da,dupa ce dai ortul puopii te vei convinge
O seara frumoasa! happy

| anonim_4396 explică (pentru CleanHeart):

E pusa la misto intrebarea. happy
mersui, la fel.

| CleanHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

In raspunsul meu se vede putin umor, toate intrebarile astea ma amuza mai ales alea cu extraterestii
La revedere
Ma duc sa mananc un borcan de nutella.

| Theo94 a răspuns:

Nu, cel putin asa cum cred marile religii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La fel de real ca Mos Craciun sau iepurele de Pasti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai de ce?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cat de plictisit/a esti ca sa iti bati capul cu asa raspuns? Avand in vedere ca nu dau 2 bani pe religie, chiar ai scris de pomana aia. Naspa de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De unde esti asa sigur?

| whatevernvm a răspuns (pentru anonim_4396):

Tipul de sus se plictiseste, huh?

| anonim_4396 explică (pentru whatevernvm):

Scrie destul de bine, tot pare a fi idiot.

| anonim_4396 explică (pentru whatevernvm):

Shhh ca e razboinic si religios. Combinatia fatala. Asta iti taie gatul in "numele domnului" fara regrete, mai ceva ca un sociopat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu fiti rai cu baiatul laughing.

| whatevernvm a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu, nu am citit decat putin ca m-am plictisit de prea mult aer de superioaritate si inteligenta aratata prea ostentativ, e mai interesant tipul cu "e boxeri purtati?"

| whatevernvm a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar ai citit tot? man...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt rau, doar ziceam adevarul.

| anonim_4396 explică (pentru whatevernvm):

Si eu la fel, nu am chef de informatii inutile.
boxeri purtati, oo daaaa

| anonim_4396 explică (pentru whatevernvm):

Dap. Imi place sa citesc. Ma bucur ca ma stii asa de "bine" dupa un an si ceva de vorbit -))

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Va cunoasteti (si) in realitate cumva? Doar intreb sho.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nope.

| whatevernvm a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiam ca nu-ti plac idiotii sad

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si vorbiti de 1 an? :3 Interesant...si surprinzator.

| whatevernvm a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar vrea el

| anonim_4396 explică (pentru whatevernvm):

Nu imi plac, dar ma amuza. Iti dai seama ca citesc tot ce spun. Altfel cum pot ajunge la concluzia ca sunt idioti? Mai mai.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce surprinzator? E o fata cu care tin legatura de 3 ani aici pe site. Se fac 4 laughing.

| whatevernvm a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum? din primele cuvinte. am citit cate o propozitie din fiecare paragraf si mi-am dat seama ca e plin de el si pute de inteligenta

| anonim_4396 explică (pentru whatevernvm):

Awww...inca nu sunteti intr-o relatie? Eu nu vad cred.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dzeu... pai depinde cate de offtopic esti

| Blastphemy a răspuns:

Nimeni nu este/sau cel puțin n-ar trebui să fie atât de arogant încât să spună că deține adevărul. Pe de o parte, Dumnezeu, Allah și alți zei există pentru a-i alina oarecum pe oamenii care nu înțeleg anumite întâmplări care îi depășesc, că ceva peste noi trebuie să conducă lumea asta. Acum, noi credem în orice am fost învățați de către părinții noștrii: Dumnezeu, Allah, calificarea lui Dinamo în Champions League... nu contează. Contează dacă într-adevăr există ceva care a creat totul și care manipulează într-o anumită măsură totul. Vrem să credem că există pentru că asta ar însemna că cei răi vor plăti, iar cei buni vor fi răsplătiți în lumea de dincolo. Vrem să credem că există o lume de dincolo pentru că alternativa ar fi una tristă. Murim și... nimic.
Pe de altă parte, de ce existăm? Să fim sinceri, existența noastră în această formulă este un miracol. De ce am exista și de ce am avea inteligență? Sau... cum a fost creat Universul că nici nu putem să ne explicăm acest fapt 100%. Big Bang, practic din aproape nimic. Ce a făcut posibilă această creație? Ce e dincolo de Univers? Sincer, nu cred că poate fi chiar infinit. Ok, poate fi un Multivers din câte ama uzit, dar un număr infinit?!
Varianta mai plauzibilă ar fi că nu există nimic dar, gândindu-mă la tot ce am menționat mai sus, mă face să cred că există o putere superioară, altfel nu îmi explic ceea ce nici știința nu poate explica. Eu sunt undeva la mijloc. Pe de o parte cred, pe de altă parte... nu știu ce să zic. În cele din urmă tu decizi. Se spune că dacă unul nu crede și ajunge în Iad (sau un loc al suferinței veșnice), iar celălalt crede, cel din urmă n-ar risca nimic pentru că dacă există într-adevăr este salvat, iar dacă nu, oricum nu va ști niciodată.

| Lzehxo a răspuns:

Depinde de credinta, uneori e, uneori nu...

| annempx a răspuns:

Depinde de ce religie esti.

| AgentEnzo a răspuns:

Daca tu crezi, el este

| asdads a răspuns:

Daca acest univers are nevoie de un dizainar atunci cine l-a creat pe acel dizainar si daca ael dizainar a fost creat cine a creat creatorul care a creat acel dizainar si in felul asta intrebarile posa decurga la nesfarsit asa ca vreau sa dezbat cu voi tema asta si poate tragem niste concluzii impreuna la final si poate toata lumea si fie multumita de asemenea persoanele care nu sunt niciodata nu sunt multumite acele persoane care nu cauta adevarul si cauta minciuna in adevar aa nu vor fi niciodata multumite de raspunsurile pe care in mod intentionat nu le cauta.De ce universul ar avea nevoie de un creator pentru ca toate lucrurile care au un inceput au si un sfarsit si din moment ce a avut un inceput inseamna ca inainte nu era nimic asa ca a trebuit ceva care sa creeze universul dar uni spun ca inceputul a fost o exsplozie un fel de bomba nucleara prin care au luat nastere toate lucrurile. Intrebarea mea este daca totul a luat nastere prin acea exsplozie cum va imaginati ca din dezordine a ajuns la ordine eu stiu ca legile functioneaza doar invers trecerea timpului duce la dezordine nu aduce ordine si uni veti spune pai a energia asta care a exsplodat presupunem ca a existat fara sa ne gandim de unde doar sa presupunem ca a existat a exsplodat si ia a produs ordine eu vreau sa te intreb cand sti sa se fi aruncat cu o bomba nucleara undeva si la finalul exsploziei sa fie un oras si un oras nu este asa de complex ca si intreg universul exsplozile de energie energia in sine energia solara nu creaza nimic bun nu stiu daca voi va dati seama doar soarele iti distruge vopseaua de pe masina acoperisul casei si tu imbatranesti cand te exspui exscesiv la soare ca soarele sa produca ceva bun e nevoie de un dizainar sa produca un sistem care sa preia energia soarelui si sa o proceseze asa ca chiar ca acea exsplozie a avut loc ar fi nevoie de un dizainar care sa preia energia care sa emanat ca sa duca la ceva bun si totusi cine a declansat acea exsplozie cine a gabat benzina cine a pus focosul acolo ca sa aiba loc exsplozia.o alta teorie spune ca universul a luat nastere printr-o sansa si sti ca tot timpul e o probabilitate is sanse de 0, 0001 % sanse sa se intample ceva sun sanse de 0, 00001% sanse sa se intample ceva acum intr-o perioada lunga de timp uni spun toate sansele astea tot 0, 00 pur si simplu la un moment dat universul a luat nastere hai sa te inreb ceva ce sanse sunt sa arunci cu cerniala pe o hartie si cerneala sa cada exact in forma primei pagini din ziarul de maine cu litere cu paragrafe cu dizain cu tot. Acum incercand sa iti imaginezi ce sanse sunt ca tot sa arunci cu cerniala spreo hartie s iea sa cada in forma pagini de maine de la ziar cu text cu dizan cu tot gandeste-te ca nici macar acea sansa nu ar fi ca universul sa ia nastere printr-o sansa deoarece el are un inceput are un sfarsit si asta inseamna ca nu ai nici cerniala si nici pagina care sa execute acest lucru la nesfarsit si daca s-ar intampla asta cine ar tot repeta acest proces cine ar fi cel care trage la sorti. Este clar deci ca la fel ca si primul telefon primul bec prima masina primul univers a avut nevoie sa fie creat de cineva, noi nu am descoperit prima masina primul telefon si nu am descoperit primul bec din intamplare nu a exsplodat ceva si rezultatul a fost un motor disel nu a tras cineva la sorti random un lucru si din greseala a exstras formula matematica si uite asa universul are nevoie de un creator.

| anonim_4396 explică (pentru asdads):

Am vrut sa iti citesc raspunsul, pana citesc "dizainar", ce pl/m?

| whatevernvm a răspuns (pentru anonim_4396):

Mor, am vazut si eu dizainar

| whatevernvm a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai descoperit secretul, pf

| anonim_4396 explică (pentru whatevernvm):

Au venit 2 oameni inteligenti, cui ii mai dau funda?!

| asdads a răspuns (pentru anonim_4396):

Citeste chiar te rog daca poti cam tot ceea ce am scris eu

| asdads a răspuns (pentru whatevernvm):

Scz daca nu stiu sa scriu. Eu nici nu is roman

| asdads a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie laughing

| whatevernvm a răspuns (pentru anonim_4396):

Oameni inteligenti, unde?

| whatevernvm a răspuns (pentru asdads):

Dar cuvantul nici nu e romanesc...

| anonim_4396 explică (pentru whatevernvm):

laughing))))...
Maine avem nunta..gataaa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu merge o relatie. EU am 30 de ani, ea 15. Fac dracu puscarie.

| asdads a răspuns:

Eu zic sa-lcitesti diainar inseamna sa este specealit in ceea ce face elciteste chiar te rog

| asdads a răspuns:

Scz daca nu stiu sa scriu. Eu nici nu is roman asa de bine ma straduiesc