| 999999 a întrebat:

E adevarat ca daca esti pe stop nu poti intra in biserika?

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Da.Aceasta interdictie vine din vremuri stravechi cand femeile care erau la ciclu puteau murdari pe jos cu sange, nefiind la vremea respectiva nici vata, nici absorbante si poate nici chiloti! Vremurile s-au schimbat, igiena femeii este exemplara, dar interdictia e ramas!

| madalicious a răspuns:

Da, este adevarat, dar daca vrei sa mergi sa iei lumina stai afara, asa poti lua, si nici nu "spurci" Biserica, asa cum se spune.

| Spufff :x a răspuns:

Eu am fost la un preot "Sfant" si am vb cu el de chestia asta si mi-a spus ca fiecare preot are mentalitatea lui. happy menstruatia este ceva normal la femei.

Răspuns utilizator avertizat
| Florry19 a răspuns:

Da...
Femeile aflate în această perioadă sunt 'necurate' şi trebuie să stea departe de Biserică până ce menstruaţia dispare de tot!
Una din cauze este că, odată cu menstruaţia, femeia iroseşte o şansă de a da naştere unui copil.
Asta din câte ştiu!

| Florry19 a răspuns:

Citiţi şi documentaţi-vă mai bine! Nici măcar în curtea Bisericii nu se intră în această perioadă! Este păcat foarte mare!

| budeanu a răspuns:

Daaa