| naviDIabLO a întrebat:

E bine sa te bucuri de raul altuia?

23 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

E bine sa fii indiferent. Daca poti ajuta, fa-o. Daca nu, nu incurca omul cu compatimiri inutile si cuvinte care n-au sens. Fara filozofii de doi bani. Oricum nu le va ascultahappy

| Libelle a răspuns:

Nu. nu este bine dar desi spunem asta nu avem cum sa nu ne bucuram daca acea persoana este una pe care nu o avem la suflet.asa este facuta fiinta umana sh st foarte mici exceptiile

| LoveForShania a răspuns:

Nu, pentru ca se intoarce la tine! Toti suntem oameni si trebuie sa ne gandim la toti, indiferent daca unul e chinez, african sau ungur!
Daca merita acel,, rau'',... nu vad de ce nu tongue

| madalicious a răspuns:

Nu. Pentru ca raul se intoarce inapoi indoit. De doua ori mai rau. straight face

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Nu, nu este bine pentru că este dureros când alţii se vor bucura de răul tău. Să îi răspund şi lui GenOm: Nu cred că m-am bucurat vreodată de răul altuia, deoarece pur şi simplu nu am acel orgoliu, acea scânteie malefică care să mă lase să mă bucur atunci când cuiva îi este rău...

| OanaG a răspuns:

Nu

| Ana a răspuns:

Da, daca si persoana respectiva la randul ei s-a bucurat de raul tau.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Poi nu ca, daca te bucuri de raul altuia acesta s-ar putea intoarce in favoarea ta.

| SweetCandy a răspuns:

Nu

| Alisa a răspuns:

Nu, deoarece mai devreme sau mai tarziu roata se intoarce. Chiar daca pe moment nu credem sau nu realizam, asa va fi.

| CudiDaKid a răspuns:

Nu prea [-x

| LCD a răspuns:

Nu!
se va intoarce impotriva ta mai devreme sau mai tarziu

| Danyyyyy a răspuns:

Nu pentru ca dupa se intoarce impotriva noastra

| naviDIabLO explică:

Mie imi place sa ma bucur, e una dintre putinele lucruri pe care pot sa le fac

| Cryssbest a răspuns:

Numai prostii se bucura de raul altuia!

| n0matterman a răspuns:

Nu, indiferent de situatie/om.

| rsn13 a răspuns:

De ce ai pus intrabarea? Nu era evident ca stii raspunsul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cica mai jos "Toti suntem oameni si trebuie sa ne gandim la toti, indiferent daca unul e chinez, african sau ungur! "... dar tu ai pus o simpla intrebare nu ai specificat ce fel de rau. ce zice tipul/tipa e discriminare.si legat de intrebarea ta.depinde cat de rau.si daca a fost si inverswinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea asta nu-si prea are rostul.Normal ca nu este bine sa te bucuri...si spunea cineva mai jos ca e bine daca persoana resp a facut-o si ea la randul ei ceea ce nu este adevarat.Nu inseamna ca daca el este rau trebuie sa fii si tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai gresit formularea. Scrie asa: va bucurati sau v-ati bucurat vreodata la raul altuia? Si sa vedem moralistii de mai sus ce mai raspund.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, cum ar fi sa fi tu in situatia aceea.
Pe mine ma supara ft tare nepasarea unora. Cand semenii tai au nevoie de ajutor si nu ii ajuti.
Acum 2 ani niste baieti m'au abordat pe strada, nu ma lasau sa plec. unul ma freca la cap ca daca il sarut ma lasa imi pace si am cerut ajutorul unei doamne si ce sa vezi " Pleaca, lasa'ma in pace! ", pana la urma m'au ajutat niste fete de liceu. Dar ft urat comportamentul acelei doamne, mi s-a parut un gest oribil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Genom

Acum ca tot veni vorba...km ai dreptatelaughing))
Nu este bine si stiu asta.Nu-mi retrag cuvintele insa recunosc ca poate s-a intamplat si la mine de vreo cateva ori sa ma bucur de raul altuia care mi-a facut mie personal ceva desi sa ma ierte Dumnezeu...nu este prea frumosworriedsad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei, uite ca se poate. Cine se mai incumeta?
Bravo, Tyna.