| iwannna a întrebat:

E o intrebare mai delicata.happy
Cum abordezi o persoana trista, care are ganduri nerge, vrea sa-si faca rau etc?

4 răspunsuri:
| Mangustă a răspuns:

Multe persoane de genul asta pot sa aiba doar o faza in care singurul lucru rezonabil pe care poti sa-l faci este sa le lasi sa vorbeasca si sa intervii numai cand termina, dar in niciun caz sa nu le contrazici.

| PandaEcrazy a răspuns:

Parca m-ai descris pe mine laughing bine, sa lasam asta...pai de obicei aceste persoane nu vor pe nimeni in preajma lor, si nupentru ca nu le pasa de viata sau ceva in gen ci pentru ca vor sa sufere persoanele repective. daca vrea sa isi faca rau este pentru ca se simt lasate de o parte, nu neaparat de perinti ci de oamenii pe care ii considera prieteni

| EaEmma a răspuns:

In primul rand sutine-o,explica-i ca viata este frumoasa si merge inainte, chiar daca uneori suntem raniti, sau ni se intampla chestii naspa, incurajeaz-o ca va trece peste, va depasi momentul si va fi fericita

| simi223 a răspuns:

Eu am trecut prin asta,daca ii esti prietena atunci trebuie sa ii explici ca nu merita sa isi faca rau,ca o sa sufere parintii lui pentru el si persoanele apropiate, trebuie sa il intrebi de ce vrea sa faca asta, poate ca trece printr-o perioadata mai dificila, dar trebuie sa ii fi aproape orice ai fi si sa ii explici ca nu e bine ce face, sunt persoane pentru care merita sa traiasca si tu trebuie sa il convingi de asta