| UmbraDeVulpe a întrebat:

E ok si sa mergi la nutritionist si sa faci cum spune el ca sa slabesti sau e mai ok fara el? Ca eu sincer ma cam gandesc sa ma duc la el dar nu stiu... Cum e mai bine? Sau e la fel de bine si fara el si cu el? Sau mai bine cu sau fara nutritionist? happy

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă vrei indrumări de profesionist, adaptate la persoana ta, mergi la nutritionist

| dullcat a răspuns:

Buna.Omul ala cunoaste niste informatii, despre cum functioneaza cu alimentatia si corpul uman, pe care tu nu le detii. Probabil le gasesti pe internet, insa nu vei sti cum sa le folosesti.Deci daca vrei sa faci ceva bine, mai bine alege nutritionistul. E ca si la doctor.Intrebi pe TPU ca sa obtii un sfat general, sau mergi la doctor ca sa afli exact ce ai, si sa primesti tratament adaptat cazului tau? Tu ce crezi?

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Asa-i.

| Eireann a răspuns:

Nutritia este un domeniu foarte complex, nu poti inlocui 3 ani de facultate cu 2 ore de citit pe net. Daca vrei sa slabesti o sa trebuiasca sa o faci prin sport si deficit caloric dar e important sa iei in continuare ce ai nevoie ( vitamine, minerals, micro-nutrienti) din alimentatie. Alergatul pe afara este foarte bun, nu doar fizic cu si pentru tonisul psihic dar daca ai "zone problema" -cum spui ca vrei sa scape de burta poti sa incerci niste exercitii specifice pentru acea zona - sunt pe Internet foarte multe programe de exercitii de exemplu Lilly Sabri are foarte multe video-uri cu exercitii special pentru a elimina burta sau orice altceva.

| sammie a răspuns:

Mai bine cu el. Este mai specializat în acest domeniu și te va ajuta mai bine să slăbești decât ceilalți oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| sammie a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Dacă ai doar puțină burtă atunci aleargă pe-afară sau fă sport. Doar în cazuri extreme ar trebui să mergi la el.

Răspuns utilizator avertizat
| sammie a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da! Trebuie să renunți și la mâncarea nesănătoasă. Poți mânca ciocolată o dată la două săptămâni.

Răspuns utilizator avertizat
| PsihologulN a răspuns:

Este benefic să consulți un nutritionist pentru a primi sfaturi personalizate și îndrumare în procesul de slăbire, deoarece acesta poate oferi cunoștințe specializate și un plan adecvat nevoilor tale individuale, însă poți obține rezultate și fără un nutritionist dacă ai suficiente cunoștințe și disciplinezi în mod corespunzător alimentația și exercițiile fizice.