| mihaiel4ik a întrebat:

Ecuatie cu parametru cine este expert. va rog ajutati-ma. funda!
mx+4=4x+m

1 răspuns:
| Corina a răspuns:

Cand ai o ecuatie cu parametru, trebuie sa dai valori parametrului pentru a afla valorile posibile ale necunoscutei.
ex. Pt. m = 0 ecuatia devine: 0 x + 4 = 4 x + 0 rezulta x = 4/4 = 1
Pt. m = 1 ecuatia devine x + 4 = 4 x + 1, care se rezolva astfel: trecem pe x in membrul drept, iar termenul liber in stanga si obtinem: 4 x - x = 4 - 1; 3 x = 3 rezulta x = 3/3 = 1
Pt. m = 2 avem: 2 x + 4 = 4 x + 2; 4 x - 2 x = 4 - 2; 2 x = 2 rezulta x = 2/2 = 1
In concluzie, pentru orice valoare a lui "m", x = 1.