| Armatistul82 a întrebat:

Este o tragedie dacă mă las de facultate un an?
Problema este ca am intrat la Politehnica din Cluj cu o media de 9, 21 la bacalaureat, si eu am fost M2 tehnlogic si am facut fizica doar până în clasa a 10-a. Simt ca tot ce se face aici (fizica si matematica) ma depăsesc cu mult si nu stiu daca am sa pot face față. Îmi pare rău că nu am ales orasul meu(Sibiu) să rămân unde am fost admis(La informatica, dar si calculatoare). Dacă ma orientez pe cea de informatica, de fapt nu as pierde 1 an, pentru ca facultatea dureaza 3. Tind sa mentionez ca doresc sa ajung web developer, si m-am gandit ca în acel an as putea fi autodidact până ma inscriu din nou. În rezumat este asa de neplacut sa stau un an? si rusinos? Va multumesc pentru atentie!

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

Tu esti la cluj la automatica sau la ce? (sper ca nu drunuri si podurisi altele)
orice inceput este greu, tine de acomodare.
in alta ordine daca esti la informatica la cluj(dar asta e facultate separata de poli) atuncea nu as da info din cluj pe info din sibiu.
daca esti la automatica iar n-as pleca. pentru ca e buna fac.
deci numai daca essti pe la contructii sau alte din astea te-as sfatui sa pleci acasa.
cu fizica se rezolva inveti frumos si asta e.
oricum se studiaza electricitateo invata un copil de liceu ai s-o invei si tu.
deci nu te pripii
ca sanu mai zic ca si la info se face mate in draci.
deci inainte sa te intorci in cuibarul parintesc cantareste un pic

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti anul 1 si ernunti la facultate, la anul va trebuiis a dai examen ca sa poti intra din nou.

Este jenant si spune mult intr-adeavr, sa scrii intr-un CV ca ai luat 1 an pauza... asta denota ori neseriozitate, ori incapabil sa duci la bun sfarsit ceva.

| Armatistul82 explică (pentru Violleta2022):

La 2 facultati la care am aplicat si am intrat, a fost fara examen, si la a 3-a a fost cu examen, si am intrat. In CV nu cred ca trebuie sa specifici asa ceva...

| Ara997 a răspuns:

Nu. dar nu trebiuie sa pierzi timpul. pune mana si lucreaza info la greu dincaldea sa fi bun cand incepi informatica.
si e de viitor.
nu inteleg ce ai cautat la cluj?

| Armatistul82 explică (pentru Ara997):

Am sa discut cu ai mei cand ma intorc acasa, chiar ma simt depasit intelectual de facultatea asta. Stiu ca este de viitor, sunt pasionat, si roblema este ca in Cj nu am sa mai am timp nici macar de programare pe cont propriu. Nu stiu ce caut, am ales sub presiune, m-am gandit ca la nota asta nu ar trebui sa imi fie greu, si ca ii viata faina in Cluj, insa ma simt mai rau ca in Sibiu...

| Armatistul82 explică (pentru Ara997):

Nu la poduri si altele, la ETTI, Electronica telecomunicatii si tehnologia informatiei, se face si informatica, 2 din 7 materii sunt informatica, intra in categoria poduri? Merci de sfat.

| Ara997 a răspuns (pentru Armatistul82):

Nu te supara aiurea.
ai spus "poli" asta inseamna cel putin 10 facultati si la toate 10 se face fizica si matematica.

| Armatistul82 explică (pentru Ara997):

Nu m-am suparat deloc, vreau doar sa stiu daca este in categoria naspa sau buna.

| Ara997 a răspuns (pentru Armatistul82):

Tu esti la cluj la automatica sau la ce? (sper ca nu drunuri si podurisi altele)
orice inceput este greu, tine de acomodare.
in alta ordine daca esti la informatica la cluj(dar asta e facultate separata de poli) atuncea nu as da info din cluj pe info din sibiu.
daca esti la automatica iar n-as pleca. pentru ca e buna fac.
deci numai daca essti pe la contructii sau alte din astea te-as sfatui sa pleci acasa.
cu fizica se rezolva inveti frumos si asta e.
oricum se studiaza electricitateo invata un copil de liceu ai s-o invei si tu.
deci nu te pripii
ca sanu mai zic ca si la info se face mate in draci.
deci inainte sa te intorci in cuibarul parintesc cantareste un pic

| missfatadelatara a răspuns:

Știu pe cineva care a făcut M1 și tot avea unele nelămuriri ici-colo.

nu înțeleg de ce ai vrut Poli dacă ai atât de puține cunoștințe...

| Armatistul82 explică (pentru missfatadelatara):

Pai iti dai seama ce nelamuriri am eu la m2 tehnologic, nu stiu de ce nici eu, am ales gresit cred, fara cap.

| gabriela2201 a răspuns:

Nu da asa rau din experienta spun, pentru ca ii intereseaza cand ai terminat, sau in ce an esti-Nimic nu te obliga sa zici ca ai stat pe tusa 1 an.Intrebarea e daca asta iti convine tie, pana la urma e timpul tau, si greul tot trebuie infruntat-Daca nu iei meditatii in anul ala cum crezi ca vei recupera? plus ca la scoala ai alt ritm, acasa e mult mai lent.