| mardeamor a întrebat:

Este pacat sa ingropi un mort in groapa unui strain? am platit o groapa doar ca e a unui strain lea dezgropat ia bagat intrun sac oasele si acum ingropam o ruda in groapa aceea ce se poate intampla se poate sa nu aibe liniste mortu sau sa ne bantuie pe noi?

5 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Cu ce DREPT ai deshumat cadavrul din locul lui platit de rudele sale, nu ai gasit alta groapa? RUSINE RUSINE cum ai putut primi acord de la avocat sa dezgropi pe cineva a carui groapa NU ITI APARTINEA? acest lucru trebuie pedepsit ASPRU prin lege

| sweetys a răspuns:

Nu este pacat si nici nu o sa te bantuie tinand cont ca majoritatea cimitirelor sunt vechi de 1000 de ani. Chestia asta se intampla mai de mult. In zona mea se mai face inca o coliva pentru necunoscut in afara de cea pentru mort si o citeste si pe aceea preotul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce bantuit? e o treaba de logistica, daca ar fi ca fiecare mort sa aiba groapa lui persoanala nu ne ar mai ajunge pamantul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Din punct de vedere creștinesc, nu este păcat, atâta timp cât sunt făcute slujbele pentru înmormântare și respectate traditiile, este ok, așa că nu îți face probleme. Surorile bunicii mele sunt îngropate în alte morminte (nu știu de ce), nu s-a pomenit nimic de neliniștea mortului, deci e ok.

| keepcalm99 a răspuns:

Hei. Daca totul se face cu acordul preotului e in regula. O situatie asemanatoare cunosc si eu.