| Anca_Cloţa_2000 a întrebat:

Este posibil o sarcina daca am facut sex neprotejat inainte cu 10 zile inainte de menstruatie,, iar dupa menstruatia mi-a venit si m-a tinut 5 zile ..astept un raspuns.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In aceasta situatie orice posibilitate de a exista o sarcina teoretic se poate exclude aproape complet. La acea data, adica cu 10 zile inainte de a se porni menstruatia ovulul nu mai era viabil deci era imposibil sa poata fi fecundat dintr-un motiv simplu si anume; deoarece a fost produs cu 4 zile mai inainte (ovulatia se produce cu 14 zile inainte de menstruatie, fapt determinat stiintifuc) si se cunoaste ca ovulul este apt pentru afi fecundat maxim 24 de ore din momentul producerii ei. In consecinta in a 4-a zi fecundarea ei fiind imposibila, nu a putut lua nastere o sarcina si din acest motiv s-a produs si menstruatia. Daca menstruatie s-a pornit la data asteptata si s-a manifestat asemanator cu aceleasi caracteristici ca si cele anterioare privind durata ca numar de zile de scurgere/manifestare, ca si cantitate, culoare, miros, textura, flux zilnic de menstra eliminata, etc. se poate afirma fara teama de a gresi ca ciclul anterior s-a terminat, fiindca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta INCEPEREA unui ciclu menstrual NOU. De asemenea se considera ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format/produs o sarcina si deoarece nu s-a implantat nimic in endometru deci acesta devenind inutil a fost evacuat din organism prin menstra avuta. Existenta unei sarcini este atat teoretic cat si practic IMPOSIBILA in aceste conditii. Multa sanatate!

| neutrino a răspuns:

Putin probabil, dar nu imposibil.

| Rozzovela a răspuns:

Ai avut menstruatie, nu? Atunci de ce iti faci griji.
Daca continui sa-ti faci griji consulta un doctor.Toate cele bune happywinking