| anonim_4396 a întrebat:

Este vorba de o fata. Toata vara am vorbit cu ea, ne intelegeam foarte bine (vorbeam 6-7 ore pe zi) iar apoi cand a inceput scoala (clasa 9, este colega noua, am cunoscut-o in vara) pur si simplu nu aveam curaj sa vorbesc cu ea, ma blocam. si a inceput sa imi placa de ea. pana acum, cand am realizat cat de PROST am fost.(sau poate inca sunt) ca nu am vorbit niciodata cu ea fata in fata....si as vrea sa imi spuneti cum pot sa o "recuceresc" iar.(am inteles ca nu mai vrea sa vorbeasca cu mine, adica doar buna si ce faci) si nu vreau sa ma duc pur si simplu la ea si sa vorbesc cu ea pentru ca asa m-am decis eu... vreo idee? big grin

2 răspunsuri:
| Memecy a răspuns:

Nu trebuie sa faci absolut nimic... vei vedea cei 4 ani de liceu îşi vor spune cuvântul până la urmă.
Nu are niciun sens să accelerezi lucrurile.
Sigur ştii vorba aia : "cu cât mai repede cu atât mai bine ".
Ei bine e o perioadă în viaţă în "care cu cât mai repede cu atât mai repede se termină."
Şi acum la subiect.
Eu zic că ar trebui să te comporţi normal.
Să presupunem că veţi fi împreună o să dureze câteva zile, luni maxim. fiţi prima dată prieteni.

! şi nu doar cu "noua colegă"!
Tre să fii calm şi stăpân pe situaţie.

| Xeniaa a răspuns:

Trebuie să iti faci curaj. vorbește cu ea ca înainte ..altceva nu ai ce sa faci ..sau încearcă sa o faci sa rada.fa gesturi frumoase (ofera.te sa o ajuți la ce crezi ca ar avea nevoie) vezi sa nu exagerezi dupa sa nu zică ca ești disperat.pup