| JustAaGirl a întrebat:

Eu am 12 asni jumatate...si vreau sa stiu daca e normal sa ma machez...
Nu o fac in exces adica in fiecare zi ma spal pe fata, ma demachez(cu tonic) si ma dau cu o crema buna pentru cosuri dupa care astept sa intre crema in piele. Apoi ma d-au cu un fel de baton corector pe cosurile mai mari. Mereu folosesc un balsam de buze sau un gloss si cateodata ma d-au cu rimel.
Si cateodata folosesc un fard roz de pleoape (il pun pe pensula mare si imi fac putin obrajii roz)
Ca fard de pleoape ma d-au cu unul crem (fac o dunga dar nu prea se vede seamana cu, culoarea pielii dar imi place ca e stralucitor) big grin
Seara ma spal iar pe fata ma dau cu crema aia, folosesc tonicul si daca mi-a mai aprut un cos sau ceva mai dau fata cu apa termala happy
E bine ceea ce fac?

4 răspunsuri:
| Zenit313 a răspuns:

Este normal sa te machizi, esti fata, ai grija sa nu iesi pe strada machiata strident.
Acasa la tine, machiaza-te cat vrei si cum vrei, distreaza-te.

| LegionarulRoman a răspuns:

Nu.Mai ales daca ai 12 ani.Iti strica aspectul natural. Oameni trebuie sa vada cine esti cu adevarat. Fetele de acum 100 de ani erau superbe si nu se machia nici una( am dovezi, poze, surse).

| Zuzazozo a răspuns:

E ok sa te machiezi.Dar ai timp si peste vreo 2 ani.happy

| anonimus19997 a răspuns:

Hey!
Daca tu simti nevoia neaparat sa te machezi fa-o dar intr-un mod cat mai natural adica incearca sa te machezi in asa fel incat nici sa nu se observe ca ai fi machiata.
Eu am aproape 16 ani. Si eu ma machez inainte sa plec la scoala dar tot ce fac e sa dau pe cosuri cu un corector, fond de ten si un pic de pudra. Daca ai multe cosuri cam asta e necesar sa faci ca sa ti le mai acoperi un pic si bineinteles seara sa te demachezi.
Sper ca ti-am fost de ajutorwinking :*