| Larisa_5606 a întrebat:

Eu nu inteleg deloc exercitiile alea cu formulele de calcul prescurtat, cum se fac? imi dati si mie va rog un exemplu.

4 răspunsuri:
| DraIneR a răspuns:

O. o
bun... deci. Am mai incercat sa-i explic cuiva d'astea prin mess si n-a prea inteles dar mai incerc o data big grin
Exista vreo 4 sau 5 formule de calcul prescurtat si o formula care descompune o operatie in 3 paranteze de calcul ( se invata intr-a 11-a dezvoltat)

EX:
(a+b)patrat= a patrat + 2ab + b patrat, (daca vei face (a+b)x(a+b) va rezulta aceeasi chestie )
(a-b) patrat = a patrat - 2ab + b patrat,
mai avem: (a+b+c) patrat= a patrat + b patrat + c patrat + 2ab + 2ac + 2bc... Sincer nu stiu ce sa-ti dau pentru ca nu stiu ce clasa esti si imi e sa nu iti dau formule care inca nu le-ai invatat straight face

| rosto a răspuns:

Http://www.e-formule.ro/wp-content/uploads/formule-de-calc-prescurtat.htm
Mai exact ce fel de exercitii, la ce te referi? Nu le recunosti cand sunt extinse? Sau cum? Daca e asa, inseamna ca nu ai exercitiu si trebuie sa mai lucrezi, sa vezi cum le ochesti dup-aia. Matematica se face cu pixul si foaia, nu cu toceala. :)

| Suuxd a răspuns:

Http://math-pdr.com/gim_formuledecalculex2/film.html sper sa iti fie de folos eu cu asta am inteles formulele de calcul prescurtat :*

| cristina_9418 a răspuns:

Larisa,daca esti pe clasa a VII-a formulele de calcul prescurtat ar fi asa:
1.(a+b)patrat=a patrat+2ab+b patrat
ex.(x+12)patrat=x patrat+2ori12x+12patrat=...(rezolva tu)
2.(a+b)(a-b)=a patrat+b patrat
ex.(2+1)(2-1)=2 patrat+1 patrat.
Depinde ce clasa esti. Sper ca ti-am fost de ajutor.