| PisSsicutTtzza a întrebat:

Eu nu inteleg deloc exercitiile alea cu formulele de calcul prescurtat, cum se fac? imi dati si mie va rog un exemplu(cl 7)sunt mai dificila ma matematica(explicat`imi pe intelesul meu va rog mult)

Răspuns Câştigător
| AwakenTheMonster a răspuns:

Nu mai ştiu cum erau alea, sincer. laughing
M-am obişnuit prea mult cu cele dintr-a VIII-a.
Sunt ceva gen ( x + y ) ( x - y ) = x²-y²?

2 răspunsuri:
| gaby5995 a răspuns:

Pai nu am ce sa-ti explic. Trebuie sa inveti formulele si cand le stii, poti sa le aplici in exercitii.

| realgood a răspuns:

Dupa ce inveti formulele, incearca sa identifici valorile din problema cu valorile din formula. Pentru (a-b)(a+b)=a^2-b^2 de exemplu:
In (2x-5)(2x+5) valoarea 2x corespunde cu a, iar 5 cu b din formula. asa vei avea (2x)^2-5^2-4x^2-25.