| Angelindeed a întrebat:

Eu nu prea gandesc, nu am pareri.
Ce sa fac sa gândesc mai profund?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să cauți motive să gândești.
Orice gând este însoțit de o emoție. Dacă antrenezi emoțiile, vor veni și gândurile. Ca sp fie profunde, ai nevoie de perspectivă mai largă. Apoi, ca să ai perspectivă, ai nevoie de informații, din cărți dar nu numai. Apoi ai nevoie să faci ceva, că dacă nu, devii o combinație de bibleotecă plus Google plus You Tube. Astfel toate cele de mai sus trebuie cuplate între ele, și iată, vei ajunge să gândești adânc, ba chiar profund,

| Andreeush a răspuns:

Citește cărți.

| Donsavas a răspuns:

Sa citesti mult.

| Clytia a răspuns:

Citește! Învață cum să-ți dezvolți propria opinie folosind argumente.

| Estherms1 a răspuns:

Ganditul in general ține mai mult de emisfera stângă. Daca vrei sa gândești,să faci conexiuni,fă lucruri practice.
:de la simpla curățenie în casă,până la a încerca sa înveți o limbă străină, sau sa faci calcule matematice. Treaba asta nu are rezultate decat dacă o practici pe termen lung.
Si intr-adevar, poti incepe sa citești, ca să-ti impropriezi un anumit limbaj, prin care sa poti exprima mai bine starile si gândurile.
Multă baftă! Trebuie perseverență și voință!