| rainclouds a întrebat:

Eu si prietena mea implinim 7 luni impreuna... dar in a treia luna am aflat ca sta si cu o fata ( erau impreuna de cand eram si eu cu ea ) pe care mi-o prezentase ca o buna prietena cand am suspectat eu ceva... am facut ceva ce m-a mirat si pe mine... si in ziua de azi ma intreb cum am reusit... am ramas cu ea... ele doua s-au indragostit una de cealalta pe baza unor ficuri pe care le faceau pe net sau prin sms-uri... din cate am inteles ( eu de obicei sunt foarte curios si incerc sa aflu totul )... acum o luna... s-au certat rau ( din cate stiu a inselat-o cu un alt baiat si si-a batut joc de sentimentele ei... ceea ce m-a durut pe mine mai mult decat a durut-o pe ea ) si a spus ca ramane cu mine pentru totdeauna... parea ca nu se vor mai impaca spre bucuria mea. Acum 2 zile, a sunat-o sora prietenei ei si i-a spus multe si marunte... a vorbit chiar si cu ea... de data asta i-a spus ca o iubeste la nebunie, ca nu vrea s-o piarda etc. Si-a schimbat brusc hotararea pe care o luase acum o luna... si nu stie ce sa mai faca... mi-a spus ca nu stie ce mai simte pentru ea. Mi-a zis numai mie ca ii mai da o ultima sansa si ca la prima suparare ii da papucii... eu sunt deja satul de fata aia cu care trebuie s-o impart ( am suportat prea mult cand am ales sa raman cu ea chiar daca aflasem ca sta cu o fata )... i-am spus ca ma dau din calea lor daca eu sunt problema sau nu se poate decide pe cine sa iubeasca... si a spus ca nu vrea sa ne despartim niciodata... ma iubeste prea mult si nu vrea sa renunte la dragostea mea... Am intrat pe acest site in speranta ca ma puteti ajuta... sunt disperat... acum, nici eu nu stiu ce sa fac, ce sa aleg, ce sa-i spun... Stiu doar ca vreau sa raman cu ea fara acea fata in peisaj... Scuze pentru romanul scris de mine aici...

7 răspunsuri:
| lolly_3072 a răspuns:

Nu-i nimic pentru roman.:*. eu zic ca artrebui sa-i spui tot ce te derajeaza la ea cum ai scris si aici. dar fii atent nu-i critica prietena spune-i doar ca nu iti place ca stau impreuna... poate e o decizie greu de facut dar daca as fii in locul tau i-as spune ca nu se mai poate asa. ori tu ori ea.si mi se pare foarte ciudat ca s-au indragostit una de cealalta.pe bune...succes.

| buburuzAndreea a răspuns:

Doamneee, bietul de tine! Cate ai indurat! E clar ca o iubesti cu adevarat daca ai ramas alaturi de ea in ciuda tuturor intamplarilor! Cred ca e foarte dezorientata si nu poate alege intre voi doi. Nu am de unde sa stiu, dar probabil ca iubirea pentru o fata e foarte diferita de cea pentru un baiat si de-asta ii e atat de greu sa aleaga. Unii spun ca e posibil sa iubesti doua persoane in acelasi timp. Eu cred ca nu se poate, dar acum fiecare e diferit si are dreptul sa creada ce vrea.

Nu stiu daca te iubeste sau are nevoie sa fie cu cineva. Adica mi se pare nedrept ca atunci cand se impaca cu ea te lasa pe tine pe locul doi, dar cand ea iese brusc din peisaj iti jura tie iubire vesnica. Nu e drept sa se joace cu tine asa!

E alegerea ta daca ramai sau nu alaturi de ea. Numai tu poti lua aceasta decizie. Degeaba iti spun eu ca nu merita, ca nu am de unde sa stiu, nu am iubit-o eu timp de 7 luni si nu am petrecut eu cu ea si clipe bune si rele. Numai tu poti pune toate faptele in balanta si in final sa iei o hotarare.

Dar ce iti pot spune, totusi, este ca daca ajungi sa fii umilit, sa fii calcat in picioare, atunci nu merita sa mai incerci. Daca te iubeste cu adevarat pe tine, va realiza la un moment dat si se va intoarce. Daca nu, e clar ca n-a fost sa fie si nu aveai un viitor alaturi de ea.

Sper sa fie totul bine!

| Psihoyounger a răspuns:

Draga rainclouds,

E uimitor cat de mult o iubesti tu pe fata aceea daca ai acceptat o asemenea relatie. Nu trebuie sa accepti doar ca prietena ta e bisexuala, ci si ca tu esti ba pe locul 2 ba nu esti, dupa cum vrea cealalta fata.

Nu stiu daca eu as putea accepta asa ceva. Mi-ar fi foartte greu. Dar probabil tu o iubesti foarte mult si te felicit din inima pentru asta.

Ce ai putea face? Poi... desi banuiesc ca e foarte dureros,
nu prea ai ce face decat sa ii spui prietenei tale ca nu esti dispus sa mai accepti o asemena relatie. Cere-i sa se hotarasca cu cine vrea sa ramana: ori cu tine, ori cu cealalta. E foarte normal ca tu sa iti doresti o relatie fara fata aceea in peisaj. Sa nu te invinovatesti niciodata pentru acest lucru. Eu de exemplu te inteleg desi nu am trecut niciodata printr-o asemenea situatie.

Vorbeste clar si deschis cu ea, exact asa cum ne-ai scris noua aici. va trebui sa se hotarasca pe cine alege. Nu o vorbi de rau pe cealalta fata, caci atunci s-ar putea supara. incearca sa fii tandru, arata-i cat de mult o iubesti si fa-o sa te aleaga pe tine.

Probabil ea este confuza si nu stie pe cine sa aleaga. Dar nu te lasa umilit oentru ca si tu ai dreptul de a te afirma.

Este o situatie foarte grea pe care numai voi 2 o puteti rezolva cel mai bine. Tot ce ti-am scris am scriss din inima si sper ca tu sa intelegi ce am vrut sa scriu.

Iti doresc mult succes si sper ca lucrurile sa iasa exact cum iti doresti tu. Te rog sa ma tii la curent.

by Psihoyounger

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea, doar parerea mea, pentru ca situatia asta nu prea intra in conceptia mea de normal, este ca un cuplu este format din doua persoane, fie ca sunt de sex diferit sau de acelasi sex. Deci, daca ai de gand sa ai un viitor alaturi de aceasta fata, chiar daca nu e prea corect, cere-i sa ia o decizie, iar daca nu, vei lua tu. Daca vrei doar distractie, ramai in continuare in situatia in care esti si, cine stie, poate ai sa fii bun prieten si cu iubita iubitei tale. Mult succes!

| cooola a răspuns:

Doamne, dar ce ii ofera prietena si tu nu ii poti oferi de a facut alegerea astahappy...hmmthinking nu stiu stau si ma gandesc si imi da cu virgula rau de tot...

| caramel_4836 a răspuns:

Buna. Odata ce spui ca o iubesti foarte mult pe fata asta nu cred ca te poate influenta cu ceva raspunsurile noastre.Sunt putin socata de ceea ce spui, putin mai mult.Sincer nu stiu daca asta o mai poti numi iubire. ce sa mai zicem de cuplu? Atunci hai sa formam un cuplu cu totii. Tu esti vinovat ca ai acceptat asta de la inceput, insa din greseli invatam.Cred ca odata ce iubesti o persoana nu poti sa o mai imparti si cu vecinu' si cu z.Gandeste'te la faptul ca o sa fii mereu undeva mai prejos decat prietena ei cu care o imparti, pentru ca altfel stau lucrurile intre doua persoane de acelasi sex in comparatie cu doua de sex opus mai ales cand simt ceva una pentru cealalta.Hei,poti gasi o persoana care iti poate oferi toata dragostea ei, nu care ii mai ofera si lu' z si y.Ma gandeam daca ati iesit pana acum toti trei impreuna si daca nu cred ca ar fi excelent sa o faceti pentru ca numai asa se pot schimba multe.Si daca ea nu o sa se simta jalnic asta spune multe. Daca voua va place sa o ardeti asa in trei si sunteti de acord eu imi retrag cuvintele.Bye.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta ii o istorie de lezbi sa inteleg... fuuuuu