| nyoentox2002 a întrebat:

Eu vreau să mă duc in Brașov până luni,și de abia marți e deschis să pot să îmi fac cazier,deci dacă mă duc in Brașov și sunt din Alt județ, in Brașov trebuie să plătesc pentru cazier?

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Cazier judiciar în 2024. Taxe și valabilitate

Taxa de 10 lei care era percepută cu ani în urmă a fost eliminată, astfel că nu mai sunt costuri impuse pentru eliberarea cazierului judiciar. Valabilitatea cazierului judiciar este 6 luni de la data eliberării, dar poate fi utilizat doar pentru scopul menționat în cererea de eliberare

https://www.libertatea.ro/stiri/acte-necesare-cazier-2886290

Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat, la 3 ianuarie 2023, Legea pentru completarea art. 28 din Legea nr. 290/2004 privind cazierul judiciar care simplifică procedura eliberării acestui document, propunându-se ca şi eliberarea actului, nu doar depunerea cererii de eliberare, să fie făcută în formă electronică. Începând cu data de 01.02. 2023, certificatul de cazier judiciar poate fi obținut online, prin platformele ghișeul.ro și hub.mai.gov.ro.

Mai poti citi si

https://www.adr.gov.ro/......ub-mai-ro/