| AtateaConditii a întrebat:

Exista limba pasareasca? Daca da, in ce tara se vorbeste? Stie careva alfabetu pasaricesc sa mi-l zica?

Răspuns Câştigător
| ukukuku a răspuns:

Helouu ` nu, nu se vorbeste in nici o tara `. Este o limba foarte mistoo!happy
Nu stiu cum sa-ti explic mai detaliat, dupa ce zici o silaba a unui cuvant, te uiti la ultima litera de la silaba si pui un P in fata ei. Poti sa mai modifici tu sa suna cat mai pasareste nu neaparat dupa silabe.
Exemple: Pasareasca - Papasapareapascapa
Eu ma duc la baie. - Eupu (epeupu, suna mai fain) mapa dupucp lapa bapaiepe.
Sper ca ai inteles

5 răspunsuri:
| Mariaaa234 a răspuns:

Profii vorbesc pasareasca, de aia nu pricep nimic la ore.Se pare ca ajung tot in fata calculatorului, ca sa-mi explice el.Profesorii sunt demodati.

| PooChai a răspuns:

Eu am auzit la bunicul meu...e ceva cum ai citi/vorbi cuvantul invers.

| Petroiu_Cristian_1953 a răspuns:

Eu stiu ca pasareasca se vb da nu ca este intr-o tara.eu cred ca unii oameni stiu pasareasca da nu ca este limba unei tari

| Ramonaestefrumoasa0123456 a răspuns:

Este ceva mai greu dar sper sa poti invata nici eu nu am stiut si am priceputwinking

Haide sa incepem...
Pasul 1:Invatam vocalele...
a
e
i
u
o

Pasul 2: Invatam ce pune dupa vocale...
la A punem PA
la E punem PE
la I punem PI
la U punem PU
la O punem PO

Pasul3: Acestea PA PE PI PU PO se pun duca vocale NU INAINTEA LOR!

Pasul 4: Vedem daca ati inteles... (EXEMPLE)

hai- hapaipi
bei-bepeipi
apa- apapapa
mergem-mepergepem
te iubesc-tepe ipiupubpesc
imi placi-ipimipi plapacipi
esti viata mea- epestipi vipiapatapa mepeapa
nu-nupu
da-dapa
haide-hapaipidepe
acasa-apacapasapa
vino-vipinopo
forum-foporupum
topic-topopipic
masina-mapasipinapa
sa-sapa( am dat gresit cuiva de asta... dar m-am corectat aici)
casa-capasapa
melodie-mepelopodipiepe
viata-vipiapatapa
mea-mepeapa
normal-nopormapal
bineinteles-bipinepeipentepelepes
pleaca-plepeapacapa
parasuta-paparapasuputapa
bicicleta-cipicipiclepitapa
sora-soporapa
frate-frapatepe
net-nepet
internet-ipintepernepet
grozav-gropozapav
inteligent(a)-ipintepelipigepent(apa)
frumos-frupumopos