| ABCDA a întrebat:

Exista vreo diferenta intre bulimie si anorexie? sau este una si aceeasi chestie?

Răspuns Câştigător
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,bulimia este oarecum un pas catre anorexie.Anorexia este o problema mai grava, pe cand bulimia este oarecum o problema, o tulburare de alimentatie.Deoarece nu am studiile necesare pentru a-ti da informatii in legatura cu aceste probleme de sanatate din propriile cunostinte, iti voi da un site unde poti gasi tu mai multe date care iti pot fi de folos:
http://www.mindcare.ro/......i-prieteni

http://www.psychologies.ro/definitii/anorexia-si-bulimia-390246.Sper ca te-am ajutat!:)

2 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Ambele sunt tulburari ale alimentatiei, iar uneori pot aparea simultan sau pot alterna pe parcursul unei perioade de timp.
Bulimia inseamna consumarea unor alimente, de obicei in cantitati mai mari (dar nu intotdeauna), iar apoi varsarea acestora pentru a nu lua in greutate.
Anorexia inseamna deprivarea organismului de alimente, pentru a slabi cat mai mult. De obicei, persoanele care au anorexie consuma doar alimente cu putine calorii si acestea in cantitati mici, temandu-se sa nu ia in greutate, desi nu ar avea cum.
Ambele au efecte grave pe termen lung si in multe cazuri se pot sfarsi cu moartea.

| MarryBlake a răspuns:

Sunt cam asemanatoarewinking