| Anailyn a întrebat:

Ce inseamna bulimie sau anorexie? Care este diferenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| znstr a răspuns:

Bulimia apare atunci cand apare pofta aceea "nebuna" sa mananci mancare nesanatoasa, in cantitati mari, iar dupa ce te indopi cu fast-food, dulciuri, etc, simti nevoia sa elimini aceasta mancare provocandu-ti singura voma. Un alt "simptom" al bulimiei este si teama de a te ingrasa, fapt pentru care tii mereu diete drastice, faci multe exercitii fizice, renunti chiar la unele mese, sau chiar daca mananci, dupa aceea iei pastile (ex: laxative, diuretice), pentru a elimina mancarea.

Anorexia reprezinta reducerea greutatii corporale pana sub valorile normale varstei/inaltimii tale, fie nu reusesti sa te ingrasi deloc cat sa ai greutatea adecvata in timpul cresterii.
Ambele, atat bulimia cat si anorexia sunt pe sistem nervos intr-un fel, tulburari emotionale legate de greutate/silueta/corpul tau si tu in general. Citeste aici mai multe: http://www.eva.ro/......23895.html

| Anailyn explică:

M-ati lamurit, multumesc mult, chiar eram confuza :*

| Infraverde a răspuns:

O persoana bulimica simte o nevoie necontrolata sa manance mult, cat mai mult, chiar daca nu e tocmai un mare ''mancacios''. De cele mai multe ori comportamentul asta e legat de starea psihica a bolanvului, care mananca atunci cand e trist, speriat, furios, etc. Adolescentele bulimice, in general, ajung obeze, sau isi provoaca singure voma dupa ce mananca.
Anorexicii au o teama irationala de a se ingrasa, asa ca isi limiteaza greutatea corporala prin abtinerea de la mancare. Anorexicii nu mananca pe perioade indelungate, desi au pofta de mancare.

| MadRaven a răspuns:

Bună,
Bulimie, nu te poti opri din mancat.
Anorexie, nu poti manca.
Asta e cea mai simpla varianta.
Numai bine!

| SuntFataInPlm a răspuns (pentru MadRaven):

Anorexia nu inseamna sa nu poti manca, inseamna sa refuzi mancare pentru a slabi devenind dupa ceva timp foarte foarte slaba. Bulimicile mananca prea mult si dupa regreta, se duc in baie si vomita tot ca sa nu se ingrase si sa elibereze. Mai documenteaza-te inainte sa zici imformatii gresite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Pentru BULIMIE gasesti aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Bulimie
Pentru ANOREXIE aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Anorexie_nervoas%C4%83
Te pup!

| MaiBineAnonimDecatCriticat a răspuns:

La bulimie mananci tot timpul iar la anorexie faci greava foamei de frica sa nu te ingrasi

| simplu0 a răspuns:

Bulimie-Stare patologică manifestată prin foame excesivă, continuă.
Anorexie-Lipsă a poftei de mâncare, întâlnită în multe boli febrile, digestive, cronice etc.; inapetență.
Oamenii cu anorexie se infometeaza singuri, evita alimentele care au multe calorii si fac exercitii fizice constant.
Persoanele cu bulimie mananca cantitati uriase de hrana dar vomita imediat dupa masa sau iau laxative sau diuretice (pastile de eliminat apa) pentru a nu lua in greutate. Persoanele cu bulimie de regula nu pierd asa mult din greutate ca cei cu anorexie.

| ana1500 a răspuns:

Bulimia- persoana mananca prea mult si incearca sa vomite pentru a nu se ingrasa.
anorexie - persoana se considera grasa si se infometeaza. http://anorexie-bulimie.ro/boli-de-alimentatie.html http://anorexie-bulimie.ro/anorexia.html http://anorexie-bulimie.ro/bulimia.html

| ejbob a răspuns:

Caută pe Google.