| blackbird000 a întrebat:

Exista vreun remediu prin care sa nu mi se mai ingrase parul,de obicei nu aveam rpobleme de acest gen,de cand am inceput sa ma spal pe cap la doua zile,parul mi se ingrasa groaznic,adica daca ma spal pe cap miercuri seara vineri dimineata e gras! si pentru ca acesta sa nu fie gras trebuie sa ma spal joi seara, asta ar insemna sa ma spal in fiecare zi! Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| Ananas2 a răspuns:

Iata cateva trucuri care te vor ajuta sa scapi de aceasta problema:

1. Aplica zeama de lamaie pe pielea capului, las-o cateva minute si apoi clateste;

2. Prepara un balsam din ou proaspat, o lingura de ulei de masline, doua linguri de suc proaspat de portocala sau lamaie, o lingurita de miere si se aplica pe parul proaspat spalat, masand bine scalpul. Dupa 10 minute se clateste cu apa calda. Se pun doua linguri cu zeama de lamaie sau otet in apa de clatire.

3. Amesteca 100 ml de suc de lamaie, un galbenus si o lingura de ulei de radacina de brusture si aplica pe par. Se lasa sa actioneze 15 minute si apoi clatestei parul foarte bine.

4. Ultima clatire fa-o cu apa rece caci asa iti vei tonifia parul si il veti face sa straluceasca;

5. Foloseste doar un sampon purificator;

6. Aplica o masca de argila absorbanta doar pentru radacini, in niciun caz pe lungimea firului de par;