| dragonslep a întrebat:

Facultatea de Geografie, mai exact ramura geografia turismului.
Sunt intr-o confuzie ce priveste acest domeniu si doresc sa ma informez.
Dupa ce termin facultatea, pe acel domeni, fiind ghid turistic care va fi munca mea mai exact?
Adica am sa stau la birou sa fiu sunat la telefon de anumite persoane si sa le fac oferte sau am sa calatoresc cu un grup de persoane, iar eu le voi prezenta tot ce tine de acea locatie.

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Ai putea sa fii ghid turistic sau sa lucrezi in hoteluri, agentii de turism, da pentru joburile astea nu ti se cere facultate, e de ajuns si un simplu curs...
E alegerea ta, e important sa studiezi ceea ce iti place.
Si ca sa raspund strict la intrebarea ta, ca ghid turistic conduci grupurile de turisti si le prezinti ce ai de prezentat. Poti sa lucrezi si in strainatate.Iar daca cunosti mai multe limbi straine e un avantaj imens si iti poate aduce un salariu mare si multe oportunitati.Bafta!