| Walhalla a întrebat:

As vrea sa merg la facultate la jurnalism sau la geografie..Io as vrea mai mult la jurnalism.Ce loc de munca pot avea dupa ce termin facultatea? Sunt in Romania locuri de munca in acest domeniu atractive? Ce ar fi mai bine sa fac,o facultate de geografie sau de jurnalism? Stiu ca daca fac pe cea de geogra pot iesi profesor,ghid turistic, etc.Profesor nu as prea vrea deoarece nu vreau sa imi tocesc nervii pana la 65 de ani pe un salariu mizer de 10-15 milioane.Dar pe de alta parte stiu ca in Romania reporterii, jurnalistii ajung acolo unde sunt prin relatii.In strainatate ar fi mai bine? Astept raspuns! Dau fundoipuppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Ce ti-ar placea tie sa faci mai mult?
Cu geografia ai teoretic dreptate, dar practic poti ajunge si in alte joburi, nu doar de profesor.
Pentru jurnalism iti trebuie abilitati de comunicare, cursivitate si atractivitate in exprimare, spirit de analiza si sinteza, etc. In plus, e o meserie care cam dispare de pe hirtie ( ma refer la presa scrisa) si ramin sansele cu tv-ul si ziarele online.
Nu te gindi la nepotisme, cu un condei foarte bun iti faci loc. Dar trebuie sa-l ai!
Pentru strainatate ambele variante sint excluse.
decide-te!

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Chiar vrei sa-ti irosesti viata la scoala cu generatiile astea de copii? Eu am ajuns la concluzia ca nu se merita deloc meseria de profesor.Deci nu te sfatuiesc sa dai la geografie pentru ca nu prea ai viitor. Daca te atrage jurnalismul si te pricepi sa vorbesti, sa scrii atunci e bine...dar daca te duce mintea ai putea sa te gandesti si la alte facultati de pe urma carora ai putea avea de castigat mai mult.

| Walhalla explică (pentru Bondarel99):

Sunt la uman,la ce as mai putea da in afara de istorie,toate stiintele sociale(filozofie, psihologie, economie), litere?
Mai sunt relatii internationale, aia ce mai e?

| michelia a răspuns (pentru Walhalla):

De fapt tu nu ai nici un fel de dorinte, nici o optiune. Te gindesti care meserie e mai banoasa. Nu e nevoie neaparat de facultate sa cistigi bani. Cei care lucreaza in strainatate la curatenie sau in ferme de ex. cistiga de 3-4 ori cit un profesor sau un ziarist incepator.
Daca vrei banii, orienteaza-te spre o meserie si gata.

| Walhalla explică (pentru michelia):

Eu,sicer imi dorec sa devin jurnalist, dar e cam greu de ajuns...Si as vrea sa lucrez in tara..Doamne ce greu e, la noi aici! Cam ce salariu are un jurnalist normal? Nu stiu ce sa zic...

| michelia a răspuns (pentru Walhalla):

De la 200 de euro pina la 3-4000 lunar. Nu ajungi in top deodata si in nici un caz daca nu ai talent si personalitate.
Tu gindeste-te ce poti sa faci, ce ti-ar placea, dati singur niste teste chiar ( pentru jurnalism e foarte simplu) si ia o decizie daca esti intr-a 12-a.
Nu alege ceva la intimplare sau doar ca sa faci o facultate. E timp pierdut.

| Walhalla explică (pentru michelia):

Mersi,eu ma consider destul de capabil sa termin o facultate de jurnalism, insa ce fac dupa aceea? Raman pe drumuri? Asta e...Mi-e frica ca fac o facultate si apoi ma duc la castraveti in strainatate.Se fac angajari in acest domeniu? Ce pot deveni? Asa...eu vad la tv multe personalitati, sau reporteri, dar cum au ajuns aici? Ms orkm!

| michelia a răspuns (pentru Walhalla):

Nu ai garantie pentru nici o facultate acum. Nici pentru medicina. Sint multi medici care au terminat la stat si nu au unde profesa. Iti asumi regula jocului daca vrei neaparat facultatea asta.
Eu nu mai vad in zilele noastre semnificativ faptul ca ai facultatea terminata. Sint armate de licentiati fara job pe masura.Copiii mei au libertatea sa nu o faca. succes!

| Bondarel99 a răspuns (pentru Walhalla):

Limbi straine,stiinte politice, drept, comunicare si relatii publice, actorie si arta cinematografica, sociologie si asistenta sociala...
Daca stii 2 limbi straine atunci te descurci la facultatea de limbi straine,sau iti poti alege una mai ciudata cum ar fi chineza,japoneza,araba,turca si poti trai fara probleme pentru ca un astfel de traduator se plateste foooooarte bine, poti merge in strainatate, sa lucrezi la ambasade...
Oricum e alegerea ta, conteaza sa-ti placa ce inveti, dar sincer eu consider ca facultatile de istorie si de geografie sunt o mare pierdere de timp.

| Walhalla explică (pentru michelia):

Da asa e mersi, frumos