| soffie a întrebat:

Filologie sau Stiinte Sociale? Ce cariera poti urma dupa aceste profiluri?

2 răspunsuri:
| Ardnabella a răspuns:

Am mai dat cateva raspunsuri cu privire la profilul de stiinte sociale, daca doresti poti sa arunci o privire poate gasesti unele de detalii pe care fara sa-mi doresc le omit.In primul rand, profilul de stiinte sociale are spre desosebire de filologie avantajul ca pana in clasa a 12'a faci matematica, implicit posibilitatea de a da bacul la matematica, asta daca in ultimii doi ani de liceu te razgandesti cu privire la meseria pe care ti-o doresti in viitor si include matematica.
-In clasa a 9'a se dau teze la :romana, engleza/franceza/germana, istorie/geografie si logica.
-In clasa a 10'a sigura diferenta este ca psihologia inlocuieste logica;
-In clasa a 11'a :bilogia, chimia, fizica si latina nu se mai fac, iar teza se da la economie.
-In clasa a 12'a teza se da la filosofie.
Mda, profilul acesta iti ofera mai multe oportunitati, cum am mai spus si in postarile anterioare, important este sa stii cum sa le valorifici. Poti sa alegi:
-Facultatea de litere
-Jurnalism
-Facultate de drept
-Facultatea de stiinte politice
-Facultate de stiinte-sociale
-Facultate de comunicare si relatii publice
- Facultate de istorie si filosofie
-Facultate de geografie
-Facultate de relatii internationale si studii europene
-ASE
-Facultate de psihologie
Profilul se axeaza pe limba romana, limbi straine, istorie si geografie.Multa bafta!happy

| Aless667 a răspuns (pentru Ardnabella):

Si facultatea de limbi străine, nu?