| Katerine a întrebat:

Funda! 3 probleme distractive clasa 8, tot cu rezolvare.

Răspuns Câştigător
| alexgogo a răspuns:

Se duc doi prieteni la un han si camera costa 30 lei. Dau fiecare 15 lei si apoi hangiul isi aminteste ca camera pe care le-a dat-o costa doar 25 lei. I-a dat la un baiat restul sa se duca sa le dea celor doi prieteni. Baiatul isi pastreaza 3 lei ca zice ca nu o sa-i poata imparti si le da la fiecare cate un leu. Astfel cei doi au dat cate 14 lei deci 28 lei si cu 3 pe care i-a luat baiatul 31
De unde a aparut un leu?

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

* Un mosneag si o baba aveau un cucos pe care s-au hotarat sa-l vanda la piata.Baba i-a spus mosneagului sa-l vanda cu 20 lei. Mosneagul cand a ajuns in piata a gasit 2 baieti de la care a cerut 25 de lei. Se intele ca unul a dat 12. 50 si unul 12.50.Mosneagul a bagat 20 lei in buzunar pentru baba(banii pe care i-a cerut baba), iar cu ceilalt 5 lei a intrat la crasma, dar nu a cheltuit decat 3 lei.Iesind de la crasma s-a italnit cu baietii care a aveau cocosul si le-au spus:mai baieti v-am luat prea mult pe cocos, va dau cate un leu inapoi.Acum baietii nu mai daduse cate 12. 50 de fiecare ci cate 11. 50 de fiecare. Tinand cont ca 11. 50 + 11. 50 =23 + 3 lei pe care i-a baut mosneagul in crasma =26 lei.De unde iese 1 leu in plus?

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

A 3-a problema o gasesti pe acest site:
http://www.gazetamatematica.net/

Bravo pentru intrebare!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu dai probleme distractive sau jucause de clasa a8a

| motolo9ve a răspuns:

Si rezolvarea?