| adry01 a întrebat:

Funda! care stie, ce reprezinta valoarea energetica a produselor alimentare?

4 răspunsuri:
| Bris a răspuns:

Cu cata energie (kalorii...)pot satisface organismul respectivul aliment.

| andreyutzzu3 a răspuns:

Cantitatea de energie absorbita de organism din consumul alimentului respectiv.

| KevinAnthony a răspuns:

Valoarea energetică a produselor alimentare reprezintă capacitatea acestora de a furniza energie termică.

| Vychy a răspuns:

Prin valoarea energetică a unui aliment, se exprimă potenţialul nutrienţilor săi de a furniza energie. Această energie latentă din aliment se transformă în corpul nostru în energie activă, pe care organismul o foloseşte în procesele sale (creştere, metabolism, construcţii, etc.). Dacă această energie este în surplus, organismul o depozitează sub forma unor substanţe temporar inactive din punct de vedere energetic, dar cu un potenţial caloric deosebit de mare, atunci când aceştia se activează. Compuşii care formează depozitele energetice disponibile ulterior, nu sunt altceva decât grăsimile care formează ţesutul adipos. Sper sa te fi ajutat. Funda?