| playstow a întrebat:

Pe toate etichetele si ambalajele produselor alimentare si nu numai, apare la gramaj un "e" inainte sau dupa acesta. ce reprezinta el?
Pe alte ambalaje apare acel "oz", unitate de masura tipic englezeasca dar care nu e prea intrebuintata.De ce apare totusi?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Este un simbol care se pune pentru a desemna cantitatea neta ( care este mai mica decat cantitatea bruta care contine in plus si greutatea ambalajului)--- probabil ca provine de la epsilon-ul grecesc despre care spune @BrD

2 răspunsuri:
| BrD a răspuns:

Chiar ca...nu am dat importanta pana acum dar, probabil ca se refera la semnul epsilon, care inseamna total. Astfel ca e=total.

| REDSQ a răspuns:

"OZ" - probabil prescurtarea de la OUNCES (ouncez in termeni de cartier) iar e-ul acela de la gramaj "cantitatea neta"