| activ a întrebat:

Funda. Care sunt probele pe care trebuie sa le dai daca vrei sa intri in politie vreau sa stiu tot inclusiv ce inaltime trebuie sa ai.

Răspuns Câştigător
| mariaw a răspuns:

Fete-1. 65 m
baieti-1. 70 m
dupa ce iti faci fisa medicala, urmeaza probele. Prima dintre ele este psihologicul(anul asta se da pe 1 iunie), sportul(rezistenta, viteza si aruncarea mingii medicinale) si probele scrise, tip grila:istorie, gramatica, engleza.
In cadrul Academiei sunt mai multe profiluri, tu putand sa optezi in functie de sansele pe care crezi ca le ai, raportandu-te la mediile anterioare:drept, frontiere, penitenciare, administratie publica(pentru acesta din urma optand cei mai multi, deci concurenta mai acerba).
Poti ajunge politist si urmand Scoala de angenti din campina, unde adimiterea e mai usoara, iar locurile sunt mai multe.