| Veronika_9732 a întrebat:

Funda :d Ce e Pubertatea?

Răspuns Câştigător
| Roberta a răspuns:

Pubertate este o etapa complexa prin care organismul
sufera o serie de transformari, acestea sunt de natura psihoorganica si constau intr-o trecere a persoanei de la copil la adolescent. Aceasta perioada este una de maturizare sexuala si fizica a individului. Pubertatea apare in jurul varstei de 12-14 ani, fetele in general sunt mai precoce decat baietii.

Pubertatea se manifesta prin dezvoltarea caracteristicilor sexuale, apare pilozitatea, menstruatia la fete
si lichidul seminal la baieti.

Deasemenea organismul in sine se modifica, vocea se va schimba, toate aceste caracteristici sunt normale si reprezinta ritmul evolutiv de la copil la adult. Pubertatea este si o criza psihobiologica, in aceasta perioada de trecere, adolescentul nu isi gaseste locul in societate

4 răspunsuri:
| toxik a răspuns:

Pubertatea este acea tulburatoare perioada a vietii in cursul careia baietii si fetele devin maturi din punct de vedere sexual, atat fizic cat si mental. Acest proces se desfasoara intre 9 si 17 ani. Orice adolescent isi pune intrebari despre pubertate, dar nu toti se simt in largul lor sa le exprime. Chiar si atunci cand intrebarile sunt clare, adolescentul intampina dificultati in a gasi o persoana careia sa-i destainuie preocuparile sale.

| vreauTotulSauNimic a răspuns:

Dupa parerea mea, cea mai naspa perioada, atunci cand au loc cele mai multe schimbari in corpul tau. Uite un link pentru a te documenta mai bine: :D
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pubertate

| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Pai.scrie si pe net.dar pubertatea este aceea perioada cand te maturizezi intr-un fel.de exemplu.la noi fetele.se dezvolta sanii, apare parul pubian.e perioada cand cresti mai mult.

| RominaMaria96 a răspuns:

Pubertatea este perioada vieții dintre copilărie și adolescență în care se dezvoltă fizicul, psihicul și organele sexuale. La fete pubertatea începe de obicei la 10-11 ani, iar la băieți la 11-12 ani. În general, pubertatea se termină la 14-15 ani