| Lazar_Alexandra_1995_xlNc a întrebat:

Ce este pubertatea?

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pubertatea este acea tulburatoare perioada a vietii in cursul careia baietii si fetele devin maturi din punct de vedere sexual, atat fizic cat si mental. Acest proces se desfasoara intre 9 si 17 ani. Orice adolescent isi pune intrebari despre pubertate, dar nu toti se simt in largul lor sa le exprime. Chiar si atunci cand intrebarile sunt clare, adolescentul intampina dificultati in a gasi o persoana careia sa-i destainuie preocuparile sale.

Acest moment al schimbarilor poate fi foarte derutant atat pentru baieti, cat si pentru fete. Sunt nu numai dezorientati de modificarile emotionale asociate cresterii, dar si curiosi asupra modificarilor care se produc in mintea sj corpul persoanelor de sex opus, Este absolut firesc, si toata lumea - inclusiv adultii din preajma lor - a trecut prin aceasta perioada a intrebarilor. Pubertatea debuteaza cu aparitia caracterelor sexuale secundare. Inceputul si durata ei depinde de urmatori factori : ereditate, constitutia fizica, sex, conditii de mediu (alimentatie, clima etc.).
Fenomenele ce caracterizeaza aceasta perioada se deosebesc la cele doua sexe. Astfel, la fete cresterea in inaltime este mai rapida intre 12—13 ani, se produce largirea soldurilor; scheletul lor este mai slab, formele in general mai fine, vocea mai inalta. Pubertatea se produce paralel cu cresterea si dezvoltarea generala, determinata fiind de aceiasi factori, rolul hotaritor avandu-l hormonii sexuali.

| MrAlex a răspuns:

Atunci cand iti creste par la subrat, in zona intima..cand cresti in inaltime, iti apar cosuri pe fata, cand vocea o ai mai groasa
Simptomele pubertății precoce sunt: dezvoltarea sexuală rapidă, înălțime mai mare decât a copiilor de aceași vârstă, dezvoltarea rapidă a sânilor la fete, creșterea timpurie a penisului și a testicolelor la băieți

| Lazar_Alexandra_1995_xlNc explică:

Va multumesc. 99% din tot ce am citit acum, habar nu aveam. Va raman recunoscatoare!

| scrisoarededragoste a răspuns (pentru Lazar_Alexandra_1995_xlNc):

Cu multă plăcere, să creşti mare, sănătoasă şi frumoasă. Ai grijă de tine şi de frumuseţea trupului şi-a sufletului tău.

Mulţumesc şi eu la rândul meu pentru premiul acordat.

| isac123 a răspuns:

Pubertatea apare la 13-14 ani atuci hormoni din tine evolueaza si icep schimbarile majore... funda