| beckham1 a întrebat:

FUNDA! Imi fac majoratul acasa. Niste idei ce as putea face ca sa fie bine si sa ne distram. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Chiar dacă îţi faci majoratul acasă, nu uita să decorezi locul pentru a fi adecvat evenimentului. Cu câteva elemente de decor precum baloane, ghirlande, flori, bannere, etc locaţia va fi pregătită să întâmpine invitaţii aşa cum se cuvine.

Alege pe cei care îţi sunt mai apropiaţi dintre rude, prieteni, colegi si neapărat să fie şi dintre aceia cărora le place să danseze.

Nu-i chema pe cei care ştii că obişnuiesc să consume prea mult alcool, rişti să-ţi strice tot cheful.

Pentru invitaţii poţi să optezi să faci la calculator nişte invitaţii drăguţe, cu data ora, adresa, ocazia... ceva hazliu de genul."Eu azi împlinesc 18 ani şi aş vrea să petrec împreună cu tine"... sau pur şi simplu să le cumperi din supermarket, se găsesc unele foarte drăguţe.

Dacă încă nu te-ai hotărât asupra meniului, pe Internet sau librării sunt o mulţime de idei mai simple sau mai sofisticate. În cazul în care nu doreşti să-ţi organizezi petrecerea într-un restaurant sau pizzerie, ci acasă sau la un local, optează pentru mâncărurile tradiţionale specifice zonei în care trăieşti. Indicat ar fi să fie aşezate într-un bufet suedez, de unde invitaţii spot alege şi se pot servii uşor. Dacă vrei să-ţi surprinzi invitaţii cu un meniu culinar sofisticat, apelează la ornamentele culinare, la specialităţile culinare internaţionale sau la fructele exotice (mango, portocale, kiwi, avocado).

Alege puţină băutură alcoolică şi nu foarte tare şi mai multe sucuri naturale, apă minerală sau plată. Nu aşeza toată băutura de la început pe masă pentru că s-ar putea ca acest lucru să strice petrecerea de la început.

La pregătirea petrecerii tale de majorat eşti în căutare de idei de muzică cât mai originală care să mulţumeasca toţi invitaţii? Aceasta trebuie intradevăr să fie pe placul tuturor. Indicat ar fi, ca înainte de organizarea petrecerii, să ceri părerea fiecărui invitat, (poate când le faci invitaţia) astfel încât fiecare să fie multumit. Astfel, ai ocazia să asculţi genuri muzicale diferite şi să transformi petrecerea de majorat într-un eveniment de neuitat.

Să ai pe cineva care să vă pună muzică bună.

Internetul îţi stă, de asemenea, la dispoziţie în cazul în care există anumite piese pe care nu le ai şi pe care doreşti să le asculţi. Indiferent de stilurile de muzică alese (Rock, Blues, Hip-Hop, Dance, Pop, R&B), bucură-te alături de invitaţi şi fii printre primii care stau pe ringul de dans.

Poţi să alegi o melodie care să te reprezinte şi aceasta să apară la fiecare jumătate de oră.

Fie te gândeşti de la început şi le propui asta prietenilor tăi care vor veni pregătiţi pentru petrecere, fie pregăteşti să ai la îndemână diferită obiecte de recuzite şi laşi ca lucrurile şi ideile să se dezvolte spontan în funcţie de ceea ce îşi doresc invitaţii.

Majorat cu 21 de porunci – invitaţii trebuie să se gândescă să îi oferă sărbătoritului sau sărbătoritei 21 de porunci pe care acesta/aceasta trebuie să le facă pe parcursul petrecerii. Are dreptul să refuze 3 dintre ele.

Petrecere cu karaoke – „Megastar" cu juriu ales dintre invitaţi, costume, etc.

Bal mascat - Dacă e cu cine, poţi să te gândeşti la un bal mascat, propune o ţinută haioasă.

Concursuri de dans, limbo, cu baloane, pe perechi sau fără.

Costumaţii trăznite (schimb de haine fetele cu băieţii etc.), pune o culoare care să iasă în evidenţă, peruci sau pictură pe faţă...

Distracţie plăcută şi La Mulţi Ani!

3 răspunsuri:
| Maxim96 a răspuns:

Muzica!

| Bianca888 a răspuns:

. Muzica NEAPARAT sa fie f faina, ..sa aveti pe cineva sa puna muzica buna! FFF IMPORTANT..si muzica gen Sandra, sau Cotton eye joe, anii 80, 90 prind f bine la chef.
4. Nu prea multa bautura si nu tare.
5. Daca e cu cine, poti sa te gandesti la un bal mascat, propune o tinuta haioasa!
6. Cheamati colegi de clasa, si eventual fa-ti la calculator niste invitatii dragute, cu data ora, adresa, ocazia. ceva hazliu de genul."Eu azi implinesc 18 ani si as vrea sa petrec impreuna cu tine"..de ex..etc
7. Nu chema badarani, scandalagii, betivani, ..iti strica tot cheful.
8. impodobeste localul

| boyswaahromanian4544 a răspuns:

Pai nu prea inteleg daca te muti si nu e nimic poti lua mobila ta sau ia alta din cate stiu dar daca e plin poti sa mai decorezi putin dar stai inteleg fa o petrecere invita prieteni decoreaza cu luminite sucuri dulciuri mancare tot felul sper ca te am ajutat. Funda te rog!