| cockie_green a întrebat:

Funda.nu vreau sa par proasta dar ce se face la parastas ca azi merg la un parastascrying

Răspuns Câştigător
| คиค a răspuns:

Traditional cu ocazia parastasului se face o coliva ca se imparte insotita de bucate si vin pentru cei adormiti. Se impart vase, pahare si tacamuri. Inainte de a se inmana bucatele se aprinde o lumanare. Cel care face pomana spune: Pentru sufletul mortilor(numele celui decedat). Cel care primeste rosteste: Bogdaproste sau Sa fie primit.

4 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Trebuie sa fii tacuta si trista, iau daca il cunosteai pe decedat sa povestesti intamplari cu el.De pregatiri se ocupa rudele celui decedat.

| OanaG a răspuns:

Fii si tu mai trista, mananca ce iti pune in fata si...

| unione a răspuns:

Se aorganizeaza o masa, dar inainte se fac pachete pentru a fi impartite, se face o mica slujba, se sfinteste mancarea.
apoi se trece la masa, se bea, se mananca si se pleaca acasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord cu AcAdeA