| Balboa a întrebat:

Funda. pur interes: construiti-mi si mie o propozitie in care cuvantul EU sa fie in cazul acuzativ, cu functia sintactica de atribut substantival prepozitional.

Răspuns Câştigător
| FroddoLikesBlood a răspuns:

Buna! nu se poate deoarece substantivul eu trebuie sa aiba in fata o prepozitie care cere cazul acuzativ.dar iti pot face cu alt cuvant de ex:Imi plac operele de fictiune.[de fictiune-atribut substantival prepozitional, cazul Acuzativ. sper ca te am ajutat.si chiar daca se poate cu eu, nu am avut inspiratie.da asa cred. funda?love struck

5 răspunsuri:
| Gufiii a răspuns:

Nu merge pentru ca nu poti zice ceva de genul imi dau pentur eu o carte sau cum e prop in ac-atr subst prep...

| ilegale a răspuns:

Nu ai cum laughing in primul rand,, Eu" este un pronume personal, si nu se poate construi o propozitie in care un PRONUME sa aiba functia sintactica de,, atribut SUBSTANTIVAL prepozitional". Bye.

| Balboa explică:

Bai, asta ne-a dat dirigu de gandit. a zis ca daca nu facem propositie luam 2. oricum va multumesc ca m-ati lamurit. :*:*

| Andrushka_6810 a răspuns:

Nu merge.

| Andreea_Sorina_1992 a răspuns:

In prinul rand eu nu este substantive. eu cred sa tu ai acolo atribut pronominal...