| SimonaCristina a întrebat:

FUNDA! Salut, urgent va rog, care e treaba cu fractiile periodice?

Răspuns Câştigător
| Ucaa a răspuns:

Sunt cele care dau ca rezultat un nr care are dupa virgura lor au numere care se repeta happy de ex 2, 33333333333... Si se scrie 2, (3)...2 in perioada 3 :* Sper sa te ajute happy

3 răspunsuri:
| MyaEmy a răspuns:

Numărul din fata virgulei este întregul in ambele cazuri.
De exemplu 2, 1(5) este fracţie zecimală periodică mixtă. Numărătorul va fi format din ambele numere de dupa virgulă minus numărul care este după virgulă, dar nu este in paranteză. Numitorul este format din atatia de 9 câte cifre sunt în paranteză şi atâţea de zero câte cifre sunt între virgula şi paranteză. Deci 2, 1(5)=2 întregi, 15-1 supra 90.
Numărul 8, (6) este fracţie zecimală periodică simplă.
Aici Numitorul va fi numarul din paranteză, iar numărătorul va fi format din atâţia de 9 cate cifre sunt în paranteză. Deci 8, (6)=8 întrgi si 6 supra 9.
Sper că te-am ajutat happy

| SimonaCristina explică (pentru MyaEmy):

Multumesc din suflet!

| MyaEmy a răspuns (pentru SimonaCristina):

Cu placere kiss