| Alina1209 a întrebat:

[funda whistling] Tot biologie laughing Nu sunt AS big grin ...deci thinking
Aparatul circulator este alcatuit din: inima si vase de sange. Corect?
De la inima la corp sangele circula prin VENE si din corp la inima tot prin vene. Corect? Ma rog e si logic... dar nu sunt singurabig grin

2 răspunsuri:
| anad a răspuns:

"Arterele si arteriolele sunt canale mari si mici prin care circulă sângele de la inimă spre ţesuturi; aici ajunge în reţeaua vaselor capilare (vase foarte mici unde se face schimbul); sângele revine la inima prin venule, care unindu-se se captează în vene. Circulaţia venoasă reprezintă transportul sanguin de întoarcere"

| alexb0y1998 a răspuns:

Nu nu e corect, deci sangele merge de la inima la corp cu oxigen subt. hranitoarewhistling, prin ARTERE sis e intoarce inapoi la inima dupa aceea prin VENE intelegi?happy funda? pls puppy dog eyes