| andreea96_7640 a întrebat:

Funda! V a rog sa ma ajutati:

Uneste termenul din stanga cu definitia potrivita din dreapta:

a) frate bun/drept/dulce
b)frati de lapte
c)frate de mana
d)sora de scoarta?(Reg)./vitrega
e)frate de cruce

1)copii nascuti de mame diferite, dar alaptati de aceeasi femeie
2)fiecare dintre fratii nascuti din acelasi tata si din aceeasi mama
3)prieten nedespartit al cuiva(legat prin juramant si prin amestecul simbolic al sangelui)
4)baiat care serveste mireasa in timpul nuntii
5)fiica din alta casatorie a unuia dintre sotii recasatoriti, considerata in raport cu copilul sau cu copiii celuilalt sot.

2 răspunsuri:
| pίTίк a răspuns:

Cred ca asa e:d
d 5, b 1, c 4, a 2, e 3

| DeepLooking a răspuns:

A-2
b-1
c-4
d-5
e-3