| alexandra987t a întrebat:

Funda! voi ce ati repetet pentru examenele de admitere liceu? va rog cat mai explicit.

1 răspuns:
| Zapacitaaaa a răspuns:

Hmmm... este destul de greu de spus... trebuie sa stii cam toata materia din clasele V-VIII.
Iti voi spune cam ce este important:
LITERATURA
1. Textul liric - trebuie sa ai in vedere urmatoarele:
- argumentarea unui titlu
- argumenatrea apartenentei la genul liric
- exprimarea opiniei despre semnificatia mesajului
2. Textul epic - trebuie sa ai in vedere:
- rezumatul textului
- caracterizarea personajelor asa cu se desprinde din text
- argumentarea apartenentei la genul epic
- exprimarea unei opinii cu privire la text
Ca si specii studiate trebuie sa te axezi pe:
*Schita (D-l Goe...)
*Nuvela (Popa Tanda)
* Basmul (Praslea cel voinic si merele de aur)
*Fabula (Cainele si catelul)
Pe aceste texte trebuie sa exersezi sa faci rezumat, carcaterizarea personajelor etc. Bineinteles ca la evaluarea nationala tu vei primi un text la prima vedere de aceea este important sa stii trasaturile fiecarui gen in parte ca sa iti fie usor sa le indentifici in text.

2. GRAMATICA (morfologie si sintaxa)
- Parti de vorbire (substantiv, pronume, articol, adjectiv, numeral, verb, adverb, prepozite, conjunctie, interjectie)
- La substantiv trebuie sa stii cazurile + functiile sintactice corespunzatoare. (cazul nominativ, acuzativ, genitiv, dativ, vocativ)
- La numeral trebuie sa stii valorile sale (valoare adjectivala, substantivala, adverbiala)
- Trebuie sa mai stii diatezele (activa, pasiva, reflexiva)
- Moduri si timpuri
- La pronume trebuie sa stii felurile sale (cele 10: personal, de politete, reflexiv, demonstrativ, posesiv, nehotarat, negativ, relativ, interogativ, de intarire)
- Parti de propozitie (sintaxa): (predicat, subiect, atribut, complement)
P.S: Anul acesta vei invata si elementele de legatura in fraza (coordonatoare, subordonatoare)
Vei mai invata si urmatoarele tipuri de propozitii
! Este foarte important sa intelegi inca de la inceput aceste feluri de propozitii pentru ca probabil se vor da si la examen, anul trecut a fost un astfel de exercitiu, si sunt FOARTE IMPORTANTE
1. Propozitia subordonata predicativa
2. Propozitia subordonata subiectiva
3. Propozitia subordonata atributiva
4. Propozitia subordonata completiva directa
5. Propozitia subordonata completiva indirecta
6. Propozitia subordonata circumstantiala de loc
7. propozitia subordonata circumstantiala de timp
8. Propozitia subordonata circumstantiala de mod
Acestea sunt in mare lucrurile pe care ar trebui sa le stii la terminarea clasei a VIII-a. Mult succes, daca te mai pot ajuta cu ceva poti apela la mine fara probleme :*