| Anutzabhaaa a întrebat:

Fundita! Am lipsit de la ora...ma ajuati acum am scris datele corecte Problema suna asa:fie triunghiul ABC.Se noteaza cu M, N siP mijloacele laturilor [BC],[AC] respectiv [AB]. demonstrati ca patrulaterul APMN este paralelogram

1 răspuns:
| cryptobiologist a răspuns:

In triunghiul ABC PM este linie mijlocie (uneste mijloacele) de aici rezulta ca PM paralel cu AC si PM=AC supra 2.De unde rezulta ca AN=PM si tot din faptul ca e linie mijolcie stim ca PM si AN sunt paralele rezulta conform Reciprocei 1* ca APMN -paralelogram.