| Anutzabhaaa a întrebat:

Nu stiu problema ca am lipsit va rog ma ajutati? Funda Problema spune: Fie triunghiul ABC.Se noteaza cu M, N si P mijloacele laturilor [BC].[AC], respectiv [AB]. demonstrati ca ABEF este paralelogram

4 răspunsuri:
| cryptobiologist a răspuns:

.e o mica problema. Unde se afla E si unde F... daca mi-ai spune ti-as rezolva problema.Dar in principiu ar trebui sa demonstrezi ca este paralelogram folosind reciprocele:
Reciproca 1: laturile sa fie congruente doua cate doua
Reciproca 1*: 2 laturi sa fie paralele si congruente
Reciproca 2: Un ghiurile opuse sa fie congruente 2 cate 2
Reciproca 3: Diagonalele sa se injumatateasca

| Leonard08 a răspuns:

Lipsesc detalii din problema.

| Anutzabhaaa explică:

Rapunde la cealalta ca e corecta

| Anutzabhaaa explică:

Scuze era asa:demonstrati ca patrulaterul APMN este paralelogram