| Yousosweet a întrebat:

Fundita.Care sunt personajele secundare din Povestea lui Harap Alb? Dar cele episodice? happyhappy

1 răspuns:
| AndreeaRox a răspuns:

Fiul cel mic al craiului–personaj principal, protagonist, pozitiv, rotund, dinamic, tipul naivului pe cale de iniţiere.
Spânul–personaj secundar, antagonist, negativ, tipul omului viclean, manipulator şi duplicitar. (reprezintă răul necesar fără de care nu ar fi fost posibilă iniţierea fiului de crai)
Sfânta Duminică–personaj secundar, pozitiv, personaj ajutor şi donator. (prin intermediul acestui personaj se evidenţiază proba milosteniei)
Împăratul-Roşu–personaj secundar, pozitiv, plat, tipul tatălui protector, grijuliu. (prin intermediul acestui personaj sunt evidenţiate calităţile eroului sau ale altor personaje din jurul său (curaj, isteţime, perseverenţă, devotament)
Craiul–personaj episodic, plat, tipul tatălui iniţiator.
Fata împăratului Roşu–personaj secundar, personaj real cu puteri supranaturale, tipul fetei răsfăţate.
Împăratul-Verde–personaj secundar, tipul împăratului iubitor de supuşi şi naiv.
Ochilă, Setilă, Gerilă, Flămânzilă, Păsări-Lăţi-Lungilă–personaje episodice, ajutoare, personaje reale cu puteri supranaturale.
Alte personaje episodice–fraţii fiului de crai, verişoarele.
Alte personaje ajutor–calul, furnica, albina.
Alte personaje donatori–albina, furnica.