| madalina97_7913 a întrebat:

Fundita + punctaje logik : Cine stie la ce stil de dans intra Breakdance-ul, DnB-ul, Streetdance-ul... :S vreau sa fac scoala de dans dar nu stiu ce fel de scoala este =3

Răspuns Câştigător
| CristineDelaruss a răspuns:

Hip'hop.
Acolo mai intra si pop, locking, krump, break, si altele.

1 răspuns:
neluL
| neluL a răspuns:

In categoria Street dance intra
Cele mai cunoscute din stilurile de dans ce se practică în zilele noastre, precum breakdance, popping sau locking au început sa apara în jurul anilor 1970, hip hop new style și house dance în jurul anilor 1980 în New York și Los Angeles iar electro dance a apărut în 2000 în Franța. Deși la început fiecare stil a apărut și s-a dezvoltat separat unul de celălalt, astăzi, toate sunt asociate mișcării hip hop deoarece au în comun mai multe elemente de street dance.

Krumping-ul,
street jazz (un hibrid între hip hop modern și jazz dance),
dancehall (o versiune modernă a reggae-ului),
breakdance
popping,
locking,
hip hop new style,
house dance
electro dance