| BunicutaWolverine a întrebat:

Guys, am intrat intr-un fel de depresie, ca sa spun asa. I mean, am ajuns insfarsit la liceu, si totul mergea superb, pana de curand. Fiind o fire deschisa, comunicativa, si cu simtul umorului heh, as zice eu, m-am integrat rapid in grupuri, pana si de clasa a 12-a. Incepeam sa devin mai popular, chestie care mi-o doream de ceva vreme. Apoi, am inceput sa am tot mai putin timp de activitati sociale si sa pierd din mica mea popularitate, din cauza scolii. Habar nu am ce sa fac sa mai linistesc apele cu scoala, si ce sa fac sa devin popular. Imi doresc asta pentru ca sunt o fire foarte sociabila, si imi place sa am multi oameni in jurul meu... Sfaturi pls?!

Răspuns Câştigător
| DiyanAndorea a răspuns:

Atunci cand devi popular, cea mai grea parte vine abia dupa si anume sa iti mentii pozitia. INSA daca iti faci cativa prieteni, nu va trebui niciodata sa fi ingrijorat ca ramai pe langa.
O persoana,, smechera,, cum se cred unii din ziua de astazi, este asa cum esti tu:deschis si sociabil. Dar asta nu e tot. Trebuie sa ai o reputatie buna atat in fata elevilor, cat si in fata profesorilor. Nu trebuie sa fii popular in sensul negativ, ci lumea sa te admire.
Poti sa fii popular implicandu-te in actiuni din liceu, in cluburi etc
De exemplu, la noi a fost un concurs de leadership. Au fost cativa participanti, dar fiecare si-a prezentat discursul la cateveva clase. Lumea te va tine minte, mai mult daca va fi si un discurs bun.
Soo devino popular cu propriile abilitati si pasiuni. La varsa asta simti nevoia de a fi in centrul atentiei sau inconjurat de oameni care sa iti vorbeasca primii, dar nu trebuie ca asta sa fie scopul tau. Scopul tau este sa comunici, pentru ca iti place, sa te implici in activitati, pentru ca asa vrei si pentru ca iti face placere.
Ca sa stii, scoala nu este de vina ca iti scade popularitatea, ci tu pentru ca nu iti echilibrezi cele doua laturi. Si anume cea de elev responsabil, si cea de baiat cool placut de ceilalti. Dar doar ca idee, persoanele placute de toata lumea sunt false si vor face orice ca sa multumeasca pe ceilalti.
Din moment ce esti sociabil si vorbesti cu ceilalti, lumea te stie. Acum este important felul in care te cred ei. Dar stii ce? Nu te intereseaza rolling on the floor) fa ceea ce iti place, cu cine iti place, dar nu fi arogant si nepoliticos.
Bafta in planurile tale adolescentinewinking

4 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Ori la bal ori la spital. cu fundul in doua luntrii mai greu. daca te ti de carte iti faci un viitor, daca tii cu dintii sa fi popular (cartea papa timp) atunci neglijand scoala ramai cu popularitatea dar iti pui la incercare viitorul. multi tanjesc dupa popularitate si nu e rau sa o ai dar sa fie pe primul plan cartea.

| Viitorulapropiat a răspuns:

Ofofofo, pentru ce popular? Asta imi doream si eu la inceput, si ce crezi, fiind o fire vesela, comunicativa si curajoasa, mi-am facut o multime de prieteni. Am devenit cel mai popular din clasa, apoi din curtea liceului, pentru ca ma cunosteam cam cu toata lumea. Dar, cand ai nevoie de ajutor, cati dintre prietenii tai te vor ajuta? Ce-ti ofera? Pun pariu ca nu stii nimic despre majoritatea, si nici ei despre tine. Asta inseamna ca nu-ti sunt prieteni, ci doar amici din spatele liceului. O sa intelegi ca n-ai nevoie de popularitate. E vine sa fii sociabil, dar nu e bine sa tanjesti dupa popularitate. Cate despre depresia ta...e o nimic toata.

| samuelrockwer a răspuns:

Buna! Nui principalul sa fii popular, doar incerca sa comunici cu toti si mici si mari sa glumesti, sa mai vb si serios si asa o sa te stie toti de un baiat superb "cum zici tu popular ", pai dupa cum crezi tu ca inseamna popular pff, daca ai avea bani cu carul sa-ti duci tot liceul la un kebaba la... si sa vii cu masina ta proprie la liceu asta inseamna sa fii popular, sa fie tatu Milionar. Asaca cel mai bine fa ce ti-am zis, vb cu toti mari/mici nu te certa "intelegere" stii cum am devenit eu popular nu cum crezi tu doar ma stiiau din liceu ca un baiat superb, prin locurile care le-am luat la sport "baschet " si prin muzica a, talent la cantat rep cand foarte repede si am cantat de cateva ori cand era ceva la liceu gen anul nou sau nu stiu...

| AndreeaAndreeoff a răspuns:

Popularitatea nu inseamna torul, domnisoara! Eu iti inteleg dorinta de a fii cat mai POPULARA si COMUNICATIVA. Mai bine focuseaza-te pe scoala, teme, proiecte. Grupurile nu sunt totul, si de ce este atat de important sa devi cea mai populara, sau sa mentii aceasta chestie, mai ales atata timp cat toti acei prieteni probabil sunt falsi sau cine stie laughing mai bine alege-ti un grup micut de 3-4-5 persoane, nu sa te stie tot orasul. Alege-ti persoane de incredere langa tine, nu toate falsitatile.