| TąNyą a întrebat:

Guys vreau să înţeleg ceva.

Am înţeles că s-a aplicat BAC-ul pentru filologie de exemplu fără oral şi probă scrisă la română, istorie şi engleză + una din alt profil, dar din ce an este valabilă? Abia acei copi care sunt anul acesta a 10a sau cei dintr-a 9a de acum sau anul viitor sau peste 2 ani aşa cum scrie aici?

http://www.libertatea.ro/......17137.html

Probe diferite la bacalaureat

Cei care încep clasa a IX-a din anul şcolar 2012 - 2013 vor da bacalaureatul din probe transdisciplinare. "Nu vom mai avea acea separare artificială între materii, ci va fi, de exemplu, o probă transdisciplinară de ştiinţe, în care un examen va fi compus din aspecte legate de chimie, fizică, biologie, ştiinţele naturii", a spus ministrul educaţiei, Daniel Funeriu.

Mulţumesc.

Problema e că eu n-am înţeles nimic din ce vor ei să facă. în afară de bătaia de joc.

Ofer fundă! :D

1 răspuns:
| Alinaga a răspuns:

Iubita eu sunt clasa a 10 a tot la filologie si profu de mate mi a zis ca se aplica tuturor indiferent ca intri de la anul intr a 9 a sau nu(oricum a 9 a se face acum in sc generala face parte din gimnaziu)doar ca legea intra in vigoare de la au adica cei care sunt acum a 12 a vor da bac ul dupa vechea lege iar de la anuj se va schimba ai inteles?