| TąNyą a întrebat:

Guys vreau să înţeleg ceva.

Am înţeles că s-a aplicat BAC-ul pentru filologie de exemplu fără oral şi probă scrisă la română, istorie şi engleză + una din alt profil, dar din ce an este valabilă? Abia acei copi care sunt anul acesta a 10a sau cei dintr-a 9a de acum sau anul viitor sau peste 2 ani aşa cum scrie aici?

http://www.libertatea.ro/stire/libertatea-va-prezinta-az i-principalele-modificari-ale-legii-educatiei-vom-avea-n oua-ani-de-generala-317137.html

Probe diferite la bacalaureat

Cei care încep clasa a IX-a din anul şcolar 2012 - 2013 vor da bacalaureatul din probe transdisciplinare. "Nu vom mai avea acea separare artificială între materii, ci va fi, de exemplu, o probă transdisciplinară de ştiinţe, în care un examen va fi compus din aspecte legate de chimie, fizică, biologie, ştiinţele naturii", a spus ministrul educaţiei, Daniel Funeriu.

Mulţumesc.

Problema e că eu n-am înţeles nimic din ce vor ei să facă. în afară de bătaia de joc.

2 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Noua lege a educatiei pregateste schimbari majore, una dintre ele fiind introducerea invatamantului obligatoriu de zece ani, iar clasa a IX-a va trece in ciclul gimnazial. Ministrul educatiei, Daniel Funeriu a declarat ca acest lucru va duce la scaderea ratei abandonului scolar cu aproximativ 20%.

Totodata, ministrul precizeaza ca acest lucru este in beneficiul elevilor din mediul rural, deoarece vor putea invata mai mult timp la ei in zona.

Noua lege a educatiei, in viziunea ministrului Funeriu, trebuie sa aduca stabilitate sistemului de invatamant romanesc.Isi cam bat joc de noi, eu termin anul acesta clasa a 12-a.

| GoguSteriade a răspuns:

Din 2014 se aplica noul sistem.