| Ariamnaa a întrebat:

Heey! Am și eu nevoie de câteva sfaturi va rog mult fiindcă nu știu ce sa mai cred :/ Am 14 ani și sunt clasa a 7-a. Am un iubit cu care sunt împreună din Martie. Cu care părinții mei nu prea sunt de acord dar îl accepta cât de cât în viata mea. Ei sunt în general stricți cu școala. Adică vor sa ma axez foarte mult pe învățat iar eu cum sunt cam obsedata de telefon mai ales ca ma leagă băiatul ăsta fiindcă avem o relație la distanta iar el va veni în Noiembrie. Nu prea mai suport regulile lor de tot rahatul (scuze de limbaj). La ora 10 îmi spun ca cică predau telefonul și la școală având 6-7 ore și întru la 22:00 nu prea am timp sa mai vorbesc cu el. Și îmi doresc foarte mult măcar dacă nu e lângă mine sa vorbim mai mult. Dar nu am cum ca la 12 întru iar la 7 ies sau 6 depinde sad Eu nu pot sta fara telefon poate pare ciudat dar mai mult îl vreau sa vorbesc cu el. Și da mai au și ei dreptate ca atunci când vin stau numai pe el ca simt nevoia dacă 7 ore stau în banca vreau sa ma relaxez. Asa ma relaxez eu. Și nu am mai auzit colegi sau colege care sa le ia părinții telefonul la ora 22:00. Ma simt că un copil de 6 ani....Nu știu cum sa fac, oricum vreau sa strâng bani și sa îmi iau singura din banii mei telefon. Dar nu știu dacă asta va salva cumva situația de față sad Simt ca vreau și eu timp pentru mine și el sa putem vorbi măcar 3 ore pe zi, simt nevoia și eu și el. Nu știu pana când îmi va mai lua telefonul presupun pana când ma voi satura eu și voi pleca de acasă unde vad cu ochii. Nu știu cum sa fac, am încercat și cu program, degeaba, ca eu nu am o viata atat de organizata cum o au alții. AJUTORR

Răspuns Apreciat de Editori
| Diana237 a răspuns:

Bună! Probabil nu o să-ți placă ce voi spune, dar acesta este adevărul. Părinții tăi fac foarte bine că îți iau telefonul după ora 22, lumina albastră îți afectează somnul și oricum nu te ajută prea mult ca în timpul școlii să stai trează până la ore foarte târzii. Din câte am înțeles ai ore până la 7, presupunând că îți ia o oră să ajungi acasă și să mănânci ceva, îți mai rămân două ore de stat pe telefon seara, ceea ce nu mi se pare nimic tiranic. Poate că întrebarea ta ar fi găsit răspunsuri mai utile aici dacă ne întrebai cum să scapi de obsesia legată de telefon... Care nu e o problemă a vârstei tale, ci e o problema la nivel global pentru toate categoriile de vârstă. Legat de acest băiat, e o nevoie firească să vrei să vorbești mereu cu el pentru că îl placi, dar pe termen lung vei vedea că faptul că vorbiți mai rar vă va face legătura să dureze mai mult, pentru că nu vă veți plictisi unul de altul raportându-vă fiecare nonstop ce faceți și când, de 103892 ori pe zi. Sfat: folosește-ți timpul în care n-ai acces la telefon făcând ceva util pentru tine și încearcă să deprinzi obiceiuri sănătoase pentru tine încă de acum, îți vor fi utile mai târziu.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Au dreptate parintii tai, fie ca iti place sau nu raspunsul meu. „Iubirea" la 14 ani este doar o joaca de copii.

| Violleta2022 a răspuns:

Parintii au foarte mare dreptate, fiindca esti inca un copil mic, de scoala generala si singura ta datorie si responsabilitate este CARTEA, nu baietii, nu telefonul.
Timp pentru tine ai sambata si duminica!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sa putem vorbi măcar 3 ore pe zi. Se numește a vorbi discuții. Acest timp este pierdut.

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! Părinții tai procedează perfect normal pentru vârsta ta. Ai 14 ani. Sa stai prea mult cu telefonul îți dăunează și randamentul la școala va scădea. Ei îți vor binele chiar dacă ii consideri tu drastici.
3 ore pe zi e timp pierdut. Dacă știai sa gestionezi timpul cu telefonul probabil ți l-ar fi lăsat.
Stai și tu mai puțin pe el când ti-l dau și ti-l vor lăsa mai mult timp la un moment dat. Trebuie compromisuri de ambele părți. Tu vrei sa facă ei un compromis, dar tu ce le oferi la schimb? Dovedește ca ești responsabila și gestionează bine timpul pierdut pe telefon.

| haileewatson a răspuns:

Asta e iubitul ala care e super gelos, care gaseste motive de suparare zilnic si care v-ati dat parolele de la Facebook si Instagram unul altuia?
Cred ca esti prea imatura si mica sa realizezi ca chestiile astea nu sunt normale intr-o "relatie". Parintii tai doar incearca sa te protejeze. Probabil ai devenit atat de obsedata de comportamentul sau toxic incat parintii tai au observat asta si vor sa te protejeze.
Te sfatuiesc sa-l lasi in pace si sa-ti gasesti un baiat de la tine din scoala sau din oras.

| yhua a răspuns:

Mor de ras

| aalexutza35 a răspuns:

Bună, și eu avut un prieten cu care mama mea nu era de acord eu eram în clasa a 10 aveam 16 ani și el avea 20, când ea a început sa îl accepte ne-am despărțit (în acel timp când eram cu el îmi controla telefonul și nu puteam șterge unele mesaje, mai îmi lua telefonul uneori), nu vreau sa te învăț de rău dar îți poți lua unul ieftin cu butoane sau smart pe care sa îl ții ascuns și pe silențios

| Lexa08 a răspuns:

Draga mea, întrebarea ta este foarte copilăroasă. Crede-mă că dacă o să o citești peste câțiva ani o să ți se pară și ție amuzantă.
Așa eram și eu când eram de vârsta ta.
Și crede-mă că acum lucrurile de genul ăsta nici nu mai contează.
Părinții tăi au dreptate să îți ia telefonul, altfel ai ajunge să te culci mult mai târziu.
Relația ta de acum nu cred că va avea succes pe viitor, nu zice nimeni să nu vorbești cu băiatul ăsta, dar nu îți pierde prea mult timp cu el, axează-te pe școală.
Eventual vorbește cu părinții tăi să îți lase telefonul puțin mai mult în weekend și în vacanțe.